Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odvolání proti výši podpory
Otázka
Dobrý den, hodně často se tu teď řeší otázka výpočtu podpory po ukončení rodičovské dovolené... Dostala jsem se také do této situace. Byla jsem zaměstnaná od r.98, v roce 2005 se narodila starší dcera, rovnou jsem pak přešla na mateřskou a rodičovskou dovolenou se synem. Ta mi skončila 26.12.09. Nastoupila jsem zpět do zamětnání a pracovala ještě celý leden, k poslednímu se mnou byl rozvázaný pracovní poměr dohodou. Na UP jsem přinesla potvrzení o příjmu (vypočítaný pravděpodobný výdělek), ale paní stejně argumentuje tím, že rodičovská dovolená je pouze náhradní doba pro důchodové pojištění a že musím mít v posledních třech letech alespoň 12 měsíců odpracovaných, aby mi vypočítavali podporu z platu... Tudíž dostanu první tři měsíce 3500 atd. atd.... Radíte, že by se v případě že se žena vrátí ještě na měsíc do práce - měla tato osoba proti výpočtu podpory odvolat a mě zajímá jak konkrétně to odvolání stylizovat, čím argumentovat??? díky pro rozhodnutí jsem si zatím nebyla, ale budu muset do 25.2. ho převzít...tak ať vím, zda to zkusit.
Odpověď
Dobrý den,
osobně bych doporučoval odvolání podat. Sice je mi známo, že některé úřady práce si takto zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti vykládají, ale takovýto výklad považuji za právně nesprávný.
Výše podpory v nezaměstnanosti může být určena buď podle průměrného výdělku dosahovaného v naposledy ukončeném zaměstnání v rozhodném období (ust. § 50 zákona o zaměstnanosti) nebo zvláštní procentní sazbou z průměrné mzdy v národním hospodářství (ust. § 51 citovaného zákona).
Základní je zde postup podle ust. § 50, zatímco podle ust. § 51 postupujeme pouze v zákonem stanovených případech, které nalezneme vypočteny v § 51 odst. 1. Jde o tyto tři případy:
a) uchazeč splnil podmínku doby předchozího zaměstnání započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,
b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu,
c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.
Pakliže máte od zaměstnavatele řádně vyplněné potvrzení o výši průměrného výdělku, těžko můžeme uvažovat o variantě b) nebo c). Zbývá varianta a). Zde můžeme souhlasit s první částí, jelikož podmínku doby předchozího zaměstnání jste skutečně splnila započtením náhradní doby, neboť péče o dítě je pouze náhradní dobou - v tomto má úřednice pravdu.
Osobně mi zde nicméně uniká, na základě čeho by se měla splnit druhá část podmínky dle písm. a): "tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání". Pakliže byste šla z rodičovské dovolené rovnou na úřad práce, můžeme zákon vyložit tím způsobem, že se zde náhradní doba (péče o dítě) posuzuje jako poslední zaměstnání, ale v situaci, kdy prokazatelně skončí osobní celodenní péče o dítě k 26.12.2009 a zaměstnání až k 31.1.2010, mi jaksi uniká, proč by se náhradní doba měla posuzovat jako poslední zaměstnání, když je zřejmé, že skutečné zaměstnání skončilo později. Zákon sice nijak blíže neupřesňuje, kdy má být náhradní doba posuzována jako poslední zaměstnání, ale posuzovat ji jako poslední zaměstnání v popsané situaci považuji za zcela absurdní a svévolný výklad zákona.
Můžete se ještě pokusit o domluvu, ale pokud úřad práce nebude ochoten své rozhodnutí sám změnit, doporučuji podat ve lhůtě odvolání. Odvolání samozřejmě musí vycházet z toho, jak je odůvodněné rozhodnutí, takže nemá smysl uvažovat o konkrétnějších konstrukcích, pokud nemáme rozhodnutí s odůvodněním v ruce.
Pakliže si se sepsáním odvolání nebudete vědět rady, lze doporučit osobní konzultaci v některé z občanských poraden (www.obcanske-poradny.cz). Občanská poradna Vám sice odvolání "nenapíše na zakázku", ale můžeme Vám pomoci s jeho sepsáním (vzorem, osnovou, radou, kontrolou..). Do občanské poradny se v případě potřeby doporučuji dostavit co nejdříve, jelikož v poslední den lhůty pro podání odvolání mohou být již možnosti pomoci dosti omezené.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.