Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
sociální podpora po vypršení podpůrčí doby
Otázka
Dobrý den,
moje matka-52let-rozvedená-je téměř 9měsíců bez práce, od ÚP jí skončilo vyplácení dávek v nezaměstnanosti. Matka má trvalé bydliště v rodinném domě svých rodičů, kteří oba pobírají starobní důchod. S ohledem na skutečnost ,že je matka úplně bez finančních prostředků, je šance o získání alespoň nějaké minimální sociální podpory od státu? Je docela v těžké životní situaci.Děkuji Vám za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, prvním systémem, kterým stát poskytuje dávky, jsou dávky státní sociální podpory. Z tohoto systému připadá v úvahu jen příspěvek na bydlení, který může čerpat vlastník či nájemním, který má v dané nemovitosti trvalé bydliště, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. Jak jsem pochopila matka není ani vlastník ani nájemník, může tedy žádat jen některý z jejích rodičů. Přičemž se za rodinu považují všechny osoby, které mají v bytě trvalé bydliště tj. zahrne se příjem všech těchto osob. Nelze posoudit nárok na tento příspěvek, doporučuji využít k orientačnímu výpočtu nároku kalkulačku na http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni.php?stayform=true.
Dalším systémem jsou dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, okamžitá mimořádná pomoc. Kromě příjmů se zde zohledňuje celková majetková a sociální situace (hodnota movitého a nemovitého majetku, prostředky na běžném účtu, stavební spoření a pod). Nelze takto určit, jestli bude matka při nároku na tyto dávky posuzována společně s jejími rodiči nebo samostatně. Závisí to na tom, jestli vedou společnou domácnost. Úřad zřejmě bude mít tendenci posuzovat ji společně. Nevedou-li společnou domácnost, je na místě zažádat o vyloučení jejích rodičů ze společně posuzovaných osob, s tím, že matka hospodaří samostatně, s rodiči jen bydlí, ale nevedou společnou domácnost. Nárok na tyto dávky se posuzuje obtížně, jelikož úřad má celkem velký prostor pro individuální přístup a nejsou nám známy bližší informace o situaci matky. S přáním hezkého dne, Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou