Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mateřská
Otázka
Dobrý den, prosím tímto moc o radu. Jsem nyní sice zaměstnaná, ale již delší dobu na nemocenské. Abych to upřesnila: Byla jsem po operaci delší dobu nemocná, asi 2 měsíce, jenže jsem mezitím otěhotněla, čekala jsem dvojčátka, měla rizikové těhotenství tak jsem v nemocenské pokračovala dále.Mezitím jsem se přestěhovala 40 Km daleko od svého bydliště a zaměstnání, tak dojíždění do mého zaměstnání není možné, tak chci dát výpověd Dohodou, s čímž můj zaměstnavatel souhlasí.Jenže má radost z těhotenství netrvala dlouho, a o dvojčátka jsem v 6. měsíci přišla. Hodně mě to vzalo po stránce psychické tak jsem stále ještě na nemocenské.Jenže v Dubnu mi nárok na roční dávky nemocenské vyprší(pak musí jít člověk k posudkové komisy)tak neschopenku mi lekařka nechá pouze do konce Března. Pak vím, že se budu muset evidovat na UP. Tak se chci zeptat, když budu vedena na UP, znovu otěhotním, budu mít opět rizikové těhotenství ale roční nárok na nemocenskou budu mít vyčerpanou tak na jaké dávky budu mít nárok? Můžu znovu nastoupit na nemocenskou nebo budu dále jen pobírat podporu s tím, že si na UP poznačí můj stav? A jak je to v téhle situaci s nárokem na mateřskou a pak rodičovskou dávkou? Moc děkuji předem za odpověd. S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
nemocenská je dávkou nemocenského pojištění. Takovouto dávku tudíž může získat pouze osoba, která je účastna nemocenského pojištění, nebo je v tzv. ochranné lhůtě (u nemocenské 7 kalendářních dnů). Osoby registrované na úřadě práce coby uchazeči o zaměstnání nejsou nemocensky pojištění a tudíž o přiznání nemocenské nelze uvažovat bez ohledu na to, zda byla či nebyla vyčerpána tzv. podpůrčí doba. Pro úplnost dodávám, že základní podpůrčí doba je 380 dní (lze žádat o prodloužení) a do této doby se započítává doba předchozí dočasné pracovní neschopnosti spadající do 380 dnů před vznikem současné pracovní neschopnosti. Pro plné obnovení nároku nicméně není třeba čekat celých 380 dnů, ze zákona se předchozí pracovní neschopnost přestane započítávat, jestliže od skončení poslední pracovní neschopnosti uplynulo alespoň 190 dnů pojištěné činnosti (ve všech případech mluvíme o kalendářních dnech).
Pakliže otěhotníte v době vedení na úřadě práce, lékař Váš zdravotní stav potvrdí toliko pro ty účely, aby Vás úřad práce omluvil z plnění povinností uchazeče o zaměstnání (chození na konzultace, pohovory atd.). Nemocenskou Vám nebude možné vyplatit, ale na druhou stranu nic nebrání tomu, aby Vám byla poskytována podpora v nezaměstnanosti. V praxi ovšem tato podpora dost dobře nemůže vystačit až do porodu, jelikož osobě mladší 50 let se vyplácí pouze po dobu 5 měsíců. Po vyčerpání podpory by se tudíž mohlo uvažovat už jen o některých z obecných dávek v závislosti na celkové ekonomické situaci rodiny (viz např. www.mpsv.cz).
Pakliže nebudete mít nemocenské pojištění, nelze uvažovat ani o peněžité pomoci v mateřství ("mateřské"). Počítat by tak bylo možné až z rodičovským příspěvkem, který bude možné vyplatit nejdříve za měsíc, ve kterém se dítě narodilo (přičemž fakticky se dávka vyplatí až v následujícím měsíci). Vzhledem k tomu, že nebudete mít nemocenské pojištění, můžeme u rodičovského příspěvku počítat pouze z tzv. 4 letou variantou čerpání, což v současnosti znamená 7 600 Kč měsíčně do 21 měsíců věku dítěte a následně 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pakliže byste dali přednost jiné variantě, bylo by třeba, aby o rodičovský příspěvek požádal otec, který by splňoval podmínky pro přiznání příznivější varianty. Pokud je nám známo, je v současnosti průchozí např. to, abyste první dva měsíce pobírala rodičovský příspěvek, následně si třeba jen na jeden den požádal o peněžitou pomoc v mateřství otec dítěte (ten může na základě dohody s matkou od počátku 7. týdne od porodu vystřídat matku v péči o dítě) a následně si místo Vás požádal o rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu, že pobíral peněžitou pomoc v mateřství, může si následně zvolit variantu čerpání rodičovského příspěvku na tři roky (7 600 Kč do tří let věku dítěte) a pokud mu vyjde nemocenská alespoň 380 Kč na den, tak rovněž dvouletou variantu (11 400 Kč do dvou let věku dítěte). Jednou provedená volba zůstane v platnosti i poté, kdy se případně s otcem opět v čerpání vystřídáte. Pro úplnost dodávám, že na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství není u rodičovského příspěvku třeba přerušovat výdělečnou činnost (není si nutné žádat o rodičovskou dovolenou), pakliže rodič zajistí řádnou osobní péči o dítě prostřednictvím jiné zletilé osoby.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.