Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výše rodičovského příspěvku
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s výší rodičovského příspěvku v případě, kdy jsem na mateřskou nastoupila v roce 2009, kdy denní vyměřovací základ byl 440 kč a v roce 2010 mi klesl v rámci úsporného balíčku pod 380 kč. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možno čerpat zrychlenou variantu nebo ne. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
na tyto situace zákon zvlášť nepamatuje, takže nám nezbude než věc řešit v rámci výkladu ustanovení § 30 odst. 1 písm. a) zákona o státní sociální podpoře. Zde najdeme, že možnost volby dvouleté varianty má rodič, jestliže mu "vznikl nárok na peněžitou pomoc mateřství nebo peněžitou pomoc ve výši nejméně 380 kč za kalendářní den". Dle mého názoru není pochyb o tom, že Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství v potřené výši vznikl a vzhledem k tomu, že nikde není uvedeno, že by nárok na takto vysokou peněžitou pomoc musel trvat po celou dobu, nebo že by rozhodovala poslední výše peněžité pomoci v mateřství, nevidím důvod, proč by snížení dávky mělo bránit přiznání dvouleté varianty čerpání rodičovského příspěvku.
Podívám-li se na věc "prakticky" neboli z hlediska používaných formulářů, tak má správa sociálního zabezpečení vyplnit kolonky pobírání peněžité pomoci v mateřství OD .... DO .... V DENNÍ VÝŠI .... Kč. Osobně se domnívám, že jediným smyslupným použitím tohoto formuláře by bylo část C formuláře vydat dvakrát s tím, že se vyplní období pobírání vyšší a období pobírání nižší peněžité pomoci v mateřství.
Nemohu na 100 % odhadnout, jak se k té které otázce postaví jednotlivé úřady práce, takže doporučuji zeptat se přímo na místně příslušném úřadu, jak se na tuto věc dívají. Pakliže stejně jako já nebudou vidět žádný problém, nemáte se čeho bát. Dojdou-li nějakým způsobem k opačnému názoru, doporučoval bych proti jejich rozhodnutí podat odvolání.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.