Rodičovský příspěvek a možnost zaměstnání

Dotaz ze dne 26. 2. 2010 10:52.

Otázka

Dobrý den, mohu se zeptat co by bylo pro mě nejlepší řešení? Mám dvouletého syna a pobírám rodičovský příspěvek a dostala jsem možnost pracovat. Nyní mám pozastaven ŽL, ale byla jsem živnostník, vlastně celé těhotenství, až do synova necelého roku. Pak jsem ŽL pozastavila. Jakou formu pracovní smlouvy použít, nebo znovu jít na ŽL? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, nejsem si zcela jista, z jakého hlediska posuzovat „výhodnost“ jednotlivých řešení. Nemohu odhadnout, zda a kolik byste byla schopna vydělávat, pokud byste si obnovila živnostenský list. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku se SVČ posuzuje jako vedlejší SVČ. Účast na důchodovém pojištění vzniká u vedlejší SVČ jen v případě, že příjem dosáhne v kalendářním roce aspoň rozhodné částky (56 902 Kč). U zdravotního pojištění se pro osobu, která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku nepoužije minimální vyměřovací základ tj. zdravotní pojištění se hradí ze skutečného příjmu. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takovou osobu se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte.

Budete-li vykonávat závislou činnost, je k dispozici několik možností – pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce. Největší jistotu asi poskytuje pracovní poměr. Dohoda o pracovní činnosti může být uzavřena jen pokud rozsah práce nepřekročí v průměru polovinu stanovené týdenní doby (tj. v průměru max. 20 hod. týdně). Z odměny na základě dohody o pracovní činnosti je odváděno pojistné zdravotní, nemocenské i důchodové Dohoda nezakládá nárok na dovolenou, odstupné či některé překážky v práci na straně zaměstnance (např. výkon veřejné funkce) dále např. nenáleží ošetřovné. Nárok na dovolenou a ostatní překážky v práci na straně zaměstnance lze sjednat v dohodě či stanovit vnitřním předpisem zaměstnavatele. Předpokládám, že vznikne účast na nemocenském a důchodovém pojištění u pracovního poměru či dohody o pracovní činnosti tj. že budou trvat alespoň 15 dní a sjednaný příjem bude alespoň 2000 Kč. Z hlediska zdravotního pojištění je u rodiče pečující ho osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku je výhoda, že se nepoužije minimální vyměřovací základ tj. výše zdravotního pojištění se počítá ze skutečného výdělku a při nižší než minimální mzdě se nedoplácí.

Dohoda o provedení práce může být sjednána v případě, že rozsah práce k jednomu zaměstnavateli nepřekročí 150 hod. za kalendářní rok. Tato nezakládá účast na žádném pojištění tj. sice není odváděno z odměny žádné pojistné, ale také nevznikne nárok na žádné dávky z pojištění. Je strhávaná jen daň z příjmu.

Z hlediska zachování výplaty rodičovského příspěvku není podstatné, zda vykonáváte výdělečnou činnost na základě pracovního poměru, některé z dohod či jako OSVČ. Nezkoumá se ani výše výdělku. Musíte však zajistit péči o dítě v době své nepřítomnosti jinou zletilou osobou popř. doba, kterou stráví v jeslích či školce nesmí přesáhnout stanovenou hranici (do 3 let max. 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci a po dosažení 3 let nejvýše 4 hod. denně nebo 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci). Je na Vás, abyste posoudila výhody a nevýhody jednotlivých variant. V případě potřeby dotaz upřesněte. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším