Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rodičovský příspěvek a přivýdělek
Otázka
Dobrý den, manžel v dubnu nastoupí na rodičovský příspěvek,chtěla jsem se zeptat jak je to s přivýdělkem k rodičovskému příspěvku? Může si přivydělat u svého zaměstnavatele a zůstat u něho (po čerpání rodič. příspěvku) na stejnou pracovní smlouvu (trvalý prac. poměr) a stejné pracovní pozici na jaké byl dosud? Svou práci může vykonávat z domu, bylo by možné, ve smlouvě změnit pouze místo výkonu práce a vše ostatní ponechat ve smlouvě stejné? Bylo by vše takto správně? V jednom pojednání jsem četla, že při přivýdělku k rodič. příspěvku nesmí být dotyčná osoba zaměstnána na stejné prac. pozici na jaké byla před nástupem na mateřskou dovolenou, přitom v pokynech týkajících se SSP je pouze uvedeno: •Příjem rodiče není sledován. To znamená, že při nároku na výplatu rodičovského příspěvku může rodič výdělečnou činností zlepšovat sociální situaci rodiny. Po dobu své výdělečné činnosti však musí rodič pobírající rodičovský příspěvek zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou. A pracovní smlouvy se tu neřeší. Velice děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď
Dobrý den, v podstatě podkládáte správnou otázku, pokud není příjem rodiče sledován, proč by nemohl příjemce rodičovského příspěvku vykonávat práci podle dosavadní pracovní smlouvy. Úřad práce, který vyplácí dávku nebude zkoumat, kde příjemce pracuje a kolik vydělává. Podstatné pro něj bude, zda bude splněna podmínka řádné osobní péče tj. zda bude v době nepřítomnosti rodiče zajištěna péče o dítě jinou zletilou osobou popř. doba strávená v předškolním zařízení nepřesáhne stanovenou hranici (děti do tří let max. pobyt po dobu 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci, děti starší 3 let max. 4 hod. denně nebo 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci.). Je možné, že je zde zaměňován rodičovský příspěvek s peněžitou pomocí v mateřství. Během pobírání peněžité pomoci v mateřství není možné vykonávat tu výdělečnou činnost, ze které nárok na peněžitou pomoc v mateřství náleží.
Nevidím důvod, proč by manžel nemohl pokračovat ve výkonu práce dle dosavadní pracovní smlouvy (není třeba odcházet na rodičovskou dovolenou či jakkoliv měnit pracovní smlouvu). Místo výkonu práce a druh práce, které jsou sjednány v pracovní smlouvě, mohou být měněny jen na základě souhlasu obou stran. Čili by zaměstnavatel musel souhlasit s tím, že manžel bude nyní vykonávat práci z domova. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou