Nemocenská

Dotaz ze dne 19. 3. 2010 21:43.

Otázka

Dobrý den Mám prosím následující dotaz. Skončila mi rodičovská dovolená a mám nemocenskou /jsem stále v evidenci zaměstnavatele/. Z čeho se mi nemocenská bude počítat, když jsem pracovala před 8 lety, ale mezitím mi byla vyplacena prémie a proplacena dovolená? Chci se prosím zeptat, až mi skončí nemocenská a já se zaregistruji na úřadu práce, tak z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti, jestli by nebylo rozumější se ještě chvíli nechat zaměstnat. Moc a moc děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

vyjdu-li z předpokladu, že nešlo o nemocenskou, kterou by nebylo možné považovat za dobu důchodového pojištění (situace, kdy by si zaměstnanec neschopnost přivodil úmyslně), bude se podpora v nezaměstnanosti muset počítat z tzv. pravděpodobného výdělku. V situaci, kdy mezi skončením péče o dítě (náhradní doby) a nástupem na úřad práce je doba důchodového pojištění ("normální" nemocenská, doba faktického výkonu práce atd.), počítá se podpora z posledního průměrného výdělku, který se zjišťuje z předchozího kalendářního čtvrtletí (takže např. pro pracovní poměr skončený k 30.4.2010 se vychází z I. čtvrtletí roku 2010). Pakliže ovšem zaměstnanec v danou dobu nepracoval (nenáležela mu mzda), nemůžeme počítat průměrnou mzdu (není z čeho) a tak musíme vyjít z pravděpodobného výdělku (kolik by si v daném čtvrtletí zaměstnanec zřejmě vydělal, pokud by normálně pracoval).

Pokud je nám známo, není nutné se nechat ještě na chvíli zaměstnat, jelikož i doba čerpání nemocenské se zpravidla považuje za dobu důchodového pojištění. Vzhledem k nejednostnosti výkladové praxe lze nicméně doporučit, abyste se informovala na místně příslušném úřadu práce a pakliže to nebude představovat nepřekonatelné komplikace, vyhověla jejich verzi výkladu příslušných ustanovení zákona o zaměstnanosti.

Jiná pravidla se používají pro výpočet nemocenské. Zde se nevychází z klasického průměrného výdělku, ale ze zákonem o nemocenském pojištění zvlášť stanovených pravidel o rozhodném období, vyloučených dnech atd. Základní pravidlo je, že by se nemocenská měla počítat z 12 kalendářních měsíců předcházejících kalendářnímu měsíci, ve kterém vznikla pracovní neschopnost. Pro výpočet ovšem potřebujeme, aby v tomto období byl dosažen započitatalný příjem a byly zde nevyloučené dny. Vzhledem k tomu, že dny spadající do rodičovské i mateřské dovolené se považují za vyloučené, nemůžeme v popsaném případě předchozích 12 měsíců použít a musíme dle zákona "couvat v čase" tak dlouho, než narazíme na kalendářní rok, v němž by dosažen započitatelný příjem a v němž máme alespoň 30 nevyloučených kalendářních dnů. Pakliže jste ve svém pracovním poměru pracovala naposledy před osmi lety, budeme muset pro výpočet nemocenské "couvnout" až do tohoto kalendářního roku.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším