Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na podporu
Otázka
Dobrý den, 16.11.2009 jsem ukončila 3letou r.d a jsem evidovaná na ÚP, bohužel nabídka práce je minimální, tak bych ráda zkusila něco více časově náročného, ale nevím jestli se to dá zvládnout s dítětem. Ráda bych se Vás zeptatla, jestli budu mít nárok na podporu, pokud nastoupím do zaměstnání a vydržím tam jen pár týdnů a zčeho se bude počítat. Děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den,
pakliže nastoupíte z úřadu práce do zaměstnání, které následně ukončíte, je třeba rozlišovat, zda-li jste již měla vyčerpánu podporu v nezaměstnanosti, jak dlouho jste pracovala a z jakých důvodů jste pracovní poměr ukončila.
Pro úřad práce představují základní rozhodné období tři roky předcházející registraci. V tomto období se zkoumá nejen to, kolik jste získala výdělečnou činností doby důchodového pojištěn či náhradní doby zaměstnání, ale i to, zda a po jakou dobu jste podporu v nezaměstnanosti již čerpala.
Základní pravidla zní, že:
1) v případě vyčerpání celého nároku na podporu v nezaměstnanosti, máte nárok na novou podporu v nezaměstnanosti pouze v případě, pokud výdělečnou činností získáte alespoň 6 měsíců "nové" doby důchodového pojištění (o výjimkách níže),
2) v případě nevyčerpání celého nároku na podporu v nezaměstnanosti, máte nárok na novou podporu v nezaměstnanosti pouze v případě, pokud výdělečnou činností získáte alespoň 3 měsíce "nové" doby důchodového pojištění,
3) pokud v případě nevyčerpání celého nároku na podporu v nezaměstnanosti, nemáte nárok na novou podporu v nezaměstnanosti, můžete dočerpat pouze zbytek podpory v nezaměstnanosti.
Výše uvedená pravidla jsou "navíc" a vždy musí být zároveň splněny základní pravidla pro přiznání podpory.
***
Nejlíp nám situaci bude ilustrovat příklad:
Ota, Josef a Martin přišli společně o práci a šli se registrovat na úřad práce. V předchozích třech letech řádně pracovali a nečerpali žádnou podporu v nezaměstnanosti, takže bylo jasné, že jim bude náležet podpora v nezaměstnanosti po dobu 5 měsíců (tzv. podpůrčí doba), jelikož všichni byli mladší 50 let.
Ota a Josef si našli novou práci již po dvou měsících čerpání podpory. Ota však v práci vydržel jenom měsíc a pak šel zpátky na úřad práce. Jelikož nezískal alespoň 3 nové měsíce doby důchodového pojištění, mohl si pouze dočerpat zbytek podpůrčí doby (5-2=3). Naproti tomu Josef vydržel v práci 4 měsíce, než byl nucen pracovní poměr ukončit, jelikož mu zaměstnavatel nevyplácel mzdu. Díky tomu mohl na úřadě práce začít čerpat podporu opět po dobu 5 měsíců (běží nová podpůrčí doba).
Martin měl s hledáním práce mnohem větší potíže a práci si našel až po 8 měsících (takže 3 měsíce musel přežít bez nároku na podporu). Nakonec se mu podařilo najít si práci, ale pouze na dobu určitou a to koknrétně na 6 měsíců. Naštěstí mu těchto 6 měsíců stačilo k tomu, aby po skončení pracovního poměru mohl jít opět na úřad práce a začal znovu čerpat podporu v rozsahu 5 měsíců (rovněž běží nová podpůrčí lhůta).
***
Pakliže vyjdeme z výše uvedeného a z předpokladu, že byste v zaměstnání byla jen několik týdnů (méně než tři měsíce), máme v zásadě jenom dvě možnosti - pokud již budete mít vyčerpanou podpůrčí dobu, nebude Vám možné přiznat novou podporu a pakliže ji ještě vyčerpanou mít nebudete, bude Vám možné vyplácet podporu, počítanou podle výše příjmu v posledním zaměstnání, ale pouze po nevyčerpaný zbytek podpůrčí doby.
Nemusíte mít obavu, že by Vám úřad práce odmítl podporu vyplácet kvůli tomu, že jste pracovní poměr sama ukončila - nepřiznání podpory kvůli způsobu ukončení pracovního poměru připadá v úvahu u uchazeče:
a) se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem; to platí i v případě skončení jiného pracovního vztahu z obdobného důvodu, b) který v posledních 6 měsících před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu opakovaně sám ukončil vhodné zaměstnání zprostředkované úřadem práce.
O podporu tudíž přichází buď uchazeči, kteří byli "vyhozeni" pro zvlášť závažné porušení povinností a uchazeči, kteří opakovaně bezdůvodně ukončují zaměstnání, které jim úřad zprostředkoval ("notoricky" se vrací zpět na uřad práce). Dle popisu nelze očekávat, že by u Vás šlo o některý z těchto případů.
Nyní již k výše slíbené výjimce.
Říkali jsme si, že v případě vyčerpání celé podpůrčí doby potřebujeme získat alespoň 6 "nových měsíců" doby důchodového pojištění. Zákon zde však připouští výjimku a podporu lze začít znovu čerpat (začne běžet nová podpůrčí doba), rovněž v případě, kdy zaměstnanec ukončil zaměstnání:
1) ze zdravotních důvodů, 2) z organizačních důvodů, 3) protože zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek.
Ukončení pracovního poměru z důvodu toho, že není možné zkloubit péči o dítě a výkon práce, tedy nepatří k důvodům, u kterých by bylo možné prominout podmínku 6 nových měsíců doby důchodového pojištění.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.