Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nárok na mateřskou
Otázka
Dobrý den, prosím tímto moc o radu. Jsem sice 3 roky zaměstnaná, ale 15.6. 2010 my končí pracovní smlouva, kterou jsem měla uzavřenou na dobu určitou - za zástup mateřské dovolené. Já nastupuju k 15.6.2010 na mateřskou dovolenou. Tak by mě zajímalo jestli jse ještě musím hlásit na ÚP když nastupuju na mateřskou a kdo mi bude vyplácet mateřskou a kdo bude za mě platit sociální a zdravotní pojištění po dobu mateřské a rodičovského příspěvku?
Odpověď
Dobrý den, není povinností hlásit se na úřad práce. Předpokládám, že budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství, v této situaci Vás ani úřad práce nemůže zaregistrovat, a to v období před porodem a 6 týdnů po porodu.
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství budete předávat zaměstnavateli, který doplní potřebné informace a zašle žádost okresní správě sociálního zabezpečení. Právě tato správa bude vyplácet dávku.
Nemusíte si dělat starosti s hrazením zdravotního pojištění. Stát je plátcem zdravotního pojištění za osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství a za příjemce rodičovského příspěvku. Pakliže byste nespadala ani pod jednu z těchto kategorií, mohla byste spadnout do další kategorie - osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte.
Doba péče o dítě do 4 let se považuje za náhradní dobu důchodového pojištění. Po tuto dobu není pojištění reálně hrazeno, ale doba péče o dítě se započítává jako potřebná doba k získání dávek důchodového pojištění. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou