Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Přivýdělek
Otázka
Dobrý den. Prosím vás o radu.Jsem na mateřské dovolené již 22měs s dvojčaty.Před tím jsem chvilku podnikala v kadeřnictví a následně učila na SOU kadeřnice OV.Nyní bych si chtěla finančně přilepšit.Bylo mi starostou obce nabídnuto zřídit kadeřnické služby vždy jednou či dvakrát v měsíci v místním obecním domě.Nevím ale jak mám postupovat,kde a co nahlásit,či oč zažádat,tak aby bylo vše správné.předem děkuji za pomoc s pozdravem a přáním pěkného dne Stejkozová Jana
Odpověď
Dobrý den,
obávám se, že Váš dotaz "jak správně podnikat" příliš nespadá do oblastí, kterým se v občanských poradnách věnujeme. Pakliže jste již dříve živnostensky podnikala, měla byste mít již jistý přehled o tom, jaké povinnosti tito podnikatelé mají a tak si do značné míry ani nejsem jist, na co přesně se vlastně ptáte. Základní informace o podnikání a s tím spojených povinnostech naleznete např. na http://www.jakpodnikat.cz/jak-zacit-podnikani.php, přičemž při otevření jednotlivých podstránek naleznete informace i k situaci, kdy podnikáte při čerpání rodičovského příspěveku.
Zde se dostáváme do oblasti, které se můžeme z hlediska občanské poradny věnovat. Pakliže jste s dětmi doma již 22 měsíců, nemůže jít v žádném případě o mateřskou dovolenou a nemůžete čerpat ani peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), uvažovat můžeme použe o čerpání rodičovské dovolené (přičemž o dovolené můžeme v pravém slova smyslu mluvit pouze v případě, pokud Vám stále běží pracovní poměr) a čerpání rodičovského příspěvku. U rodičovského příspěvku platí v současnosti pravidlo, že nikdo nezkoumá, kolik a jak si vyděláte, ale pouze to, jakou péči pro dítě zajistíte. Rodičovský příspěvek se přiznává na základě řádné, osobní a celodenní péče o dítě, přičemž u dítěte mladšího 3 let nesmí doba pobytu v kolektivním zařízení (jesle, mateřská školka a podobně), být víc jak 5 dní v kalendářním měsíci (neřeším zde zvláštní případy, kdy je delší pobyt odůvodněný např. zrakovým postižením).
Rodič tedy může být neomezeně výdělečně činný, ale musí dítěti nějak zajistit předepsanou péči. Vzhledem k tomu, že zákon umožňuje, aby se rodič nechal "zastoupit" jinou zletilou osobou, může si člověk sjednat na dobu výkonu práce chůvu, domluvit se s babičkou, partnerem atd. Podstatné je, že dítě má osobní péči a není v kolektivním zařízení (nad stanovený limit).
Pakliže jste skutečně na "dovolené", musíte rovněž pamatovat na své závazky vůči zaměstnavateli. Pro zaměstnance platí "zákaz konkurence", což znamená, že bez souhlasu zaměstnavatele nesmí za trvání pracovního poměru pracovat pro jiného zaměstnavatele, který má stejný předmět činnost či podnikat ve stejném předmětu činnosti.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.