Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rozhodnutí
Otázka
Dobrý den, moc prosím o radu. Jsem na MD, která mi končí 5.6.2010, ale jsem v 5.měs mého třetího těhotenství. Dnes mi po telefonu mzdová účetní navrhla podání výpovdi dohodou, stím, že nemusím mít strach, že o peníze nepřijdu i kdybych šla na sociálku. Máme hypotéku a téměř se třemi dětmi je pro nás každá stokoruna dobrá. Tak se chci zeptat, jestli nebudu finančně bita, kdybych nakonec na tu cosiálku musela, protože firma se mě chce zbavit.. Moc děkuji,
Odpověď
Dobrý den, zda ukončíte pracovní poměr dohodu je na Vás. Dohoda a výpověď jsou dva odlišné způsoby ukončení pracovního poměru. Na rozdíl od dohody, je zákon stanoveno, kdy skončí pracovní poměr, a to uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty.
Pokud půjde o rizikové těhotenství, lze uvažovat o čerpání nemocenské.Nárok na nemocenské vznikne také v případě, že k vzniku pracovní neschopnosti dojde do 7 dní od skončení pracovního poměru.
Co se týče vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství, i zde může vznik nárok po skončení pracovního poměru. A to v případě, že k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (nejdříve od 8. týdne před porodem) dojde v období do 180 dní od skončení pracovního poměru.
Pakliže Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nelze provést volbu čerpání rodičovského příspěvku (automaticky budete pobírat rodičovský příspěvek ve 4leté variantě). Ledaže by o rodičovský příspěvek požádal otec.
Pokud skončí pracovní poměr, lze se nahlásit na úřad práce, který bude vyplácet podporu v nezaměstnanosti. Pakliže po rodičovské dovolené neodpracujete ani jediný den, stanoví Vám úřad práce podporu z průměrné mzdy v národním hospodářství tj. první dva měsíce by výše podpory činila 3 434 Kč, další dva měsíce 2 748 Kč a 2 519 Kč po zbývající měsíce (předpokládám, že jste v předchozích třech letech nezískala výdělečnou činností alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění). Podpora v nezaměstnanosti se poskytuje uchazečům do 50 let po dobu 5 měsíců. Pro maminky, které v předchozích třech letech mají jen péči od děti je výhodnější, pokud ještě nastoupí do zaměstnání a teprve potom skončí pracovní poměr. V tomto případě, musí dle našeho názoru být vypočítaná podpory z průměrného výdělku v ukončeném zaměstnání.
Úřad práce ale nezaregistruje osobu, která je uznána dočasně práce neschopnou. Dojde-li ke vzniku pracovní neschopnosti již v době vedení na úřadu práce, není to důvodem k vyloučení. Jen se pozastaví výplata podpory po doby, kdy náleží nemocenské.
Nárok na dávky státní sociální podpory a hmotné nouze je závislý na příjmu společně posuzovaných osob. Vzhledem k nedostatku informací nemohu toto posoudit. Doporučuji prostudovat informace na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz). Dále můžete k výpočtu nároku na dávky státní sociální podpory využít kalkulačku na www.vyplata.cz (sekce „Výpočty“). Jde o to, že příjem některé ze společně posuzovaných osob může být „natolik vysoký“, že nevznikne nárok na žádné dávky.
Pakliže jste schopná vykonávat dosavadní práci, nevidím důvod, proč ukončovat pracovní poměr. Obecně vzato jsou dávky (nemocenská, podpora nezaměstnanosti, státní sociální podpora, hmotná nouze) nižší než příjem z výdělečné činnosti. Pokud pro Vás nemá zaměstnavatel práci, je to jeho starost, nikoliv Vaše. On má povinnost přidělovat Vám po návratu práci podle pracovní smlouvy. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou