Výplata mateřské dovolené

Dotaz ze dne 31. 5. 2010 22:21.

Otázka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat z čeho se vypočítá výše mateřské dovolené. Jsem zaměstnaná od 1.4. za 20tis hrubého. Od začátku tohoto měsíce jsem ale na neschopence. Můj dotaz se týká možnosti odejít teď na ÚP a pobírat podporu v nezaměstnanosti, která je vyšší než neschopenka. Ale co dál? Vyplatí se mi to i po nástupu na MD? Z čeho by se tedy dávky počítaly. Z příjmů z posledního roku nebo z posledního zaměstnání? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, na úvod si dovolím zmínit, že úřad práce nezaregistruje osobu uznanou za dočasně práce neschopnou. Nejprve by Vás lékař musel uschopnit, teprve poté, se lze evidovat na úřad práce. Není možný souběh nemocenské a podpory v nezaměstnanosti.

Pokud jde o peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nejprve se pozastavím u toho, kdo má na tuto dávku nárok. PPM je dávkou nemocenského pojištění pro vznik nároku je třeba být nemocensky pojištěná v době nástupu na PPM (nejdříve 8 týdnů před porodem) nebo musí k nástupu dojít v ochranné lhůtě. Ochranná doba činí tolik dní, kolik dní trvalo nemocenské pojištění (pracovní poměr), nejvýše však 180 dní po zániku pracovního poměru (pokud pracovní poměr skončil v době těhotenství, jinak činí ochranná doba 7 dní). Druhou podmínkou nároku na PPM je získání alespoň 270 dní nemocenského pojištění v období dvou let před porodem. Upozorňuji, že evidence na úřadu práce není dobou nemocenského pojištění.

PPM se počítá obdobně jako nemocenská tj. z denního vyměřovacího základu, kterého jste dosáhla zaměstnáním, ze kterého PPM náleží. Tento zjistíme tak, že vyměřovací základ (hrubá mzda, ze které se odvádí pojistné) v rozhodném období dělíme počtem kalendářních dnů připadajících na toto období (musíme odečíst tzv. vyloučené dny, typicky dny pracovní neschopnosti). Standardně je rozhodným obdobím 12 předcházejících měsíců. Vaše pojištění (zaměstnání) však netrvalo tak dlouho. Pakliže byste pracovní poměr ukončila bude rozhodným období období od vzniku pojištění do ukončení pracovního poměru. Denní vyměřovací základ se upravuje podle tzv. redukčních hranic. V roce 2010 činí první redukční hranice 791 Kč, druhá redukční hranice 1 186 Kč a třetí redukční hranice 2 371 Kč. Redukce se provede tak, že se započte do první redukční hranice 100 % denního vyměřovacího základu, z části denního vyměřovacího základu mezi první a druhou redukční hranicí se započte 60 %, z části mezi druhou a třetí redukční hranicí se započte 30 % a k části nad třetí redukční hranici se nepřihlédne. PPM činí 70% z takto upraveného denního vyměřovacího základu. Orientačně si lze výši PPM spočítat na http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-nemocenske-nahrady-mzdy.php?stayform=true.

Pokud nevznikne nárok na PPM, ovlivní to Vaši možnost zvolit si variantu čerpání rodičovského příspěvku resp. budete od porodu automaticky pobírat rodičovský příspěvek ve 4leté variantě (více o rodičovském příspěvku viz. http://www.mpsv.cz/cs/2). S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším