výše podpory po MD

Dotaz ze dne 2. 6. 2010 22:37.

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala... V 9/2004 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. V 5/2007 se mi narodilo druhé dítě a já pokračovala na MD až do 5/2010. Přesněji do 22.5.2010.Po celou dobu jsem byla v zaměstaneckém poměru na dobu neurčitou. Ten jsem rozvázala dohodou k 25.5.2010. Byl mi stanovený průměrný měsíční výdělek...Nyní jsem se byla nahlásit na úřad práce, ale tam mi neuměli říct, jak se mi bude podpora počítat, zda z výdělku nebo celostátním průměrem....Na jedné straně tvrdí, že z výdělku, ale na druhé straně že nemám splněné dny na důchodovém pojištění...Jak to tedy bude? Započítává se tam nějak to, že jsem byla v zaměstnaneckém poměru, ale pečovala o dítě? Ptala jsem se na jednom uřadu práce a tam mi bylo sděleno, že mi stačí odpracovat den po skončení MD a bude se mi podpora počítat z výdělku - ale pořád nechápu tu návaznost na důchodové pojištění...a na druhém úřadu práce mi zase tvrdí, že si nejsou jistí...Celkem mě překvapuje, že mi pokaždé odpoví jinak...přece nás takových musí být víc, žádný mimořádný případ nejsem :-)...Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, pokud byste si přečetla některé naše starší dotazy, zjistila byste, že v této situaci opravdu nejste sama a danou problematiku řeší více maminek po rodičovské dovolené.

V zákoně č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, přesněji v § 51 je stanoveno, v jakém případě dojde ke stanovení výše podpory z průměrné mzdy v národním hospodářství. Jde o případy, kdy nelze zjistit průměrný výdělek a případy, kdy nárok na podporu uchazeč získal započtením náhradní doby zaměstnání (péče o dítě do 4 let) a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání.

Zákon o zaměstnanosti rozlišuje, zda byl nárok na podporu získán výdělečnou činností (resp. získáním doby důchodového pojištění; péče o dítě se z hlediska zákona považuje za náhradní dobu důchodového pojištění, nikoliv dobu důchodového pojištění, a to i v případě, že během péče o dítě trval pracovní poměr) nebo započtením náhradní doby zaměstnání.

Pokud jste v posledních třech letech neodpracovala alespoň 12 měsíců, je zřejmé, že nárok vznikne započtením náhradní doby zaměstnání. V situaci, kdy ale ještě nastoupíte po rodičovské dovolené, je vyloučena druhá podmínka („… a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání“). Nelze péči posoudit jako poslední zaměstnání, pakliže jste po ukončení péče o dítě vykonávala výdělečnou činnost.

Je pravdou, že praxe jednotlivých úřadu práce se poněkud různí. Pokud je nám známo, tak doposud nedošlo k sjednocení postupu v těchto případech. Pakliže Vám úřad práce přizná podporu stanovenou z průměrné mzdy v národním hospodářství, doporučuji se proti takovému rozhodnutí odvolat. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším