Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Podpora v nezaměstnanosti a soc. příspěvek
Otázka
Pracuji na zkrácený úvazek 35 hod. týdně.Smlouv aje na dobu určitou a skončí 31.7.2010.Zaměstnavatel mi oznámil, že již se mnou smlouvu neobnoví, pokud ji nepodepíši na 20 hod. týdně, při stejném rozsahu práce. Syn studuje VŠ, pobírá výživné ve výši 5 000,- Kč,je hlášen se mnou ve společné domácnosti ale studuje a bydlí v Plzni.Můj příjem je vypočítáván z minimální mzdy.Syn si náklady na bydlení hradí z výživného a já mu přispívám na stravu a ošacení.Při ztrátě zaměstnání si nejsem jista, jak to zvládnem.Nemohu si dovolit zůstat dlouho bez přijmu ale ani pracovat jen na 4.hodinovou pracovní dobu.Do zaměstnání dojíždím a při pokrytí nákladů na nájem a ostatní poplatky by mi na dopravu nezbylo.Je mi 52 let a podpora by v mém případě byla v délce 9.měsíců.Ale bylo mi sděleno, že mi asi nebude přiznána. Důvodem by měl být můj pracovní poměr na zkrácený úvazek a neodpracování plného počtu hodin. Zajímalo by mne zda je tento argument pravdivý a pokud ano, zda máme se synem nárok na nějaké sociální dávky a příspěvky.Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, podmínkou nároku na podporu v nezaměstnanosti je získání v předchozích třech letech alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění, a to výdělečnou činností popř. započtením náhradní doby zaměstnání (typicky jde o péči o dítě do 4 let, péče osobu závislou v daném stupni). Nehraje roli, zda jde o plný nebo částečný úvazek. pokud zakládají účast na důchodovém pojištění. Pakliže pracovní poměr na zkrácený úvazek trval alespoň 12 měsíců (případně lze započíst předchozí pracovní poměr či dohodu o pracovní činnosti zakládající účast na důchodovém pojištění nebo samostatně výdělečnou činnost), nevidím důvod, proč by neměl nárok vzniknout.
Co se týč možnosti čerpat sociální dávky, máme zde dva základní dávkové systémy. Prvním jsou dávky státní sociální podpory - přídavek na dítě, sociální příplatek a příspěvek na bydlení. Pakliže je syn studující mladší 26 let, lze uvažovat o nároku na všechny tyto dávky. Dávky jsou závislé na příjmu rodiny (příjmem rodiny je také výživné). Rodinou jste v tomto případě Vy a syn, ačkoliv s Vámi nebydlí ve společné domácnosti z důvodu studia. Příjem je třeba zjišťovat z určitého období. U přídavku na dítě je rozhodným obdobím kalendářní rok, který předchází roku, do které spadá období od 1.10. do 30.9. následujícího roku (v současnosti je rozhodným rokem rok 2008). Snížení příjmu se v tomto případě projeví s docela výrazným zpožděním. Jinak je tomu u zbývajících dávek státní sociální podpory, kde je rozhodným obdobím předcházející kalendářní čtvrtletí. Více informací o jednotlivých dávkách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2. Nárok na tyto dávky si lze orientačně zjistit na www.vyplata.cz (sekce „ Výpočty“).
Druhý systém je určen jednotlivcům a rodinám, které nejsou schopni ze svého příjmu hradit základní potřeby. Jde o dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí (dříve dorovnání do životního minima), doplatek na bydlení, okamžitá mimořádná pomoc. Posuzování nároku je dosti individuální, kromě příjmu se hodnotí celková majetková a sociální situace rodiny (prostředky na účtu, movitý a nemovitý majetek, možnost uplatnit jiné pohledávky). Více informací o těchto dávkách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/5. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou