Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výše podpory po nemocenské
Otázka
Dobrý den ,chci se zeptat zda mam nárok na podporu v nezaměstnanosti a jaká mi bude vyplacená částka,jelikož marodim 15 měsíců a důchod jsem nedostala,do práce se vrátit ze zdravotních důvodů nemůžu,tak nevim co mam dělat?Děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den,
pakliže bude předpokládat, že jste v posledních 3 letech podporu v nezaměstnanosti nečerpala, je k získání podpory třeba, abyste měla v době posledních třech let alespoň 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění. Pakliže tuto podmínku budete mít splněnu, nevidím důvod, proč byste po skončení pracovního poměru (pakliže dosud pracovní poměr neskončil) či skončení pracovní neschopnosti (pakliže již ke skončení pracovního poměru došlo), nemohla čerpat podporu v nezaměstnanosti.
Pokud jde o výši podpory, tak ta se počítá z posledního průměrného výdělku zjištěného v zaměstnání podle pracovněprávních předpisů (zákoníku práce). To znamená, že se vychází z průměrného výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí (takže např. u pracovního poměru skončeného k 31.7. se bude vycházet ze II. kalendářního čtvrtletí), pakliže jste v danou dobu nepracovala, spočítá se Vám tzv. pravděpodobný výdělek - zaměstnavatel s přihlédnutím k Vaší obvyklé mzdě či mzdám zaměstnanců konajících stejnou či obdobnou práci určí, kolik byste si zřejmě v daném čtvrtletí vydělala, pakliže byste řádně pracovala.
Úřad práce následně počítá podporu v nezaměstnanosti z tohoto průměrného výdělku a to tak, že první dva měsíce náleží 65 % průměru, třetí a čtvrtý měsíc 50 % průměru a po zbytek podpůrčí doby pak 45 % průměru. Výše podpory je dále omezena tím, že bez ohledu na výši Vašeho průměrného výdělku nesmí podpora přesáhnout 0,58 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti. To v praxi znamená, že u žádostí podaných v roce 2010 nelze přiznat podporu vyšší než 13 280 Kč.
Doba maximálního možného pobírání podpory je závislá na věku žadatele (v době podání žádosti). O usoby do 50 let věku jde o 5 měsíců, u osoby od 50 do 55 lety o 8 měsíců a u osoby nad 55 let o 11 měsíců.
V případě potřeby dalších informací k Vaší situaci prosím doplňte či upřesněte otázku.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.