MD a další těhotenství

Dotaz ze dne 30. 6. 2010 14:36.

Otázka

Dobrý den, koncem července bude mít syn 3 roky a mě končí mateřská dovolená. Jsem znovu těhotná a termín porodu mám v lednu. V zaměstnání jsem pořád vedená jako zaměstnanec. Chtěla jsem se zeptat jaké mám možnosti, kdybych do další mateřské nenastoupila do zaměstnání a jestli budu mít nárok na peníze v mateřské. Neschopenku od doktora nemám. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v první fázi je třeba upozornit na to, že návrat po skončení rodičovské dovolené je nejen právo, ale rovněž povinností zaměstnance. Vzhledem k tomu, že v současnosti již nemáte šanci stihnout dát včas výpověď. Máte možnost legálně nenastoupit do zaměstnání pouze, pokud se dohodnete se zaměstnavatelem na:

1) ukončení pracovního poměru dohodou (bylo by pro Vás z hlediska podpory v nezaměstnanosti výhodnější, abyste se alespoň na chváli do práce vrátila),

2) poskytnutí neplaceného volna.

Jinak je třeba počítat s tím, že nepřítomnost v zaměstnání může být považována za neomluvenou absenci a následně za hrubé porušení pracovních povinností umožňující zaměstnavateli podání výpovědi či okamžitého zrušení pracovního poměru (zaznamenává se do zápočtového listu a znemožňuje čerpat po dobu následujících 6 měsíců podporu v nezaměstnanosti).

Pakliže se nechcete do zaměstnání vrátit, doporučuji neprodleně kontaktovat zaměstnavatele a pokusit se dohodnout na řešení situace.

Z hlediska nároku na peněžitou pomoc v mateřství byste neměla mít problém ani v jednom z možných případů (návrat do zaměstnání, skončení pracovního poměru, neplacené volno). Podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvouch letech splníte započtením rodičovské dovolené. Pokud jde o podmínku účasti na nemocenském pojištění, tak je jasné, že se splněním této podmínky nebude problém v situaci, kdy bude pracovní poměr trvat (neplacené volno, návrat do zaměstnání) a vzhledem k uvedeným údajům ze splněním podmínky nebude problém ani v případě ukončení pracovního poměru. Pro splnění nároku na dávku totiž stačí, pakliže jste v tzv. ochranné době nemocenského pojištění a pro zaměstnankyně, jejichž pracovní poměr (pojištění) skončí v době těhotenství se použije zvláštní ochranná doba pro účely posouzení nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr trvá zřejmě již několik let, budete mít v takovémto případě ochrannou dobu 180 dní, což by Vám od konce července do prosince (kdy zřejmě nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství) mělo vystačit.

Určité rozdíly by mohly nastat ohledně výše dávky, jelikož v případě trvání pracovního poměru se uplatní zvláštní pravidlo, podle kterého se srovnává "aktuální" vyměřovací základ se základem, který se použil u předchozí peněžité pomoci v mateřství.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším