Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výpočet podpory
Otázka
Dobrý den, 5.10.2010 mi končí MD a zaměstnavatel mi sdělil,že se mnou rozváže prac.poměr. Do konce roku 2010 budu pobírat výplatu dle §208 a poté mi vyplatí odstupné. Na ÚP se tím pádem mohu přihlásit až k 1.1.2011? Z čeho se bude dávka vypočítávat? Ze 7600,- nebo z výplat říjen, listopad, prposinec? Mockrát vám děkuji.
Odpověď
Dobrý den, pakliže půjde o klasickou výpověď, kterou obdržíte v říjnu, nemůže pracovní poměr skončit dříve než po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty (její běh počíná od 1.11.2010) tj. posledního prosince. Po tuto dobu budete stále zaměstnancem a není možné se registrovat na úřad práce coby uchazeč o zaměstnání.
Podpora v nezaměstnanosti se stanovuje z průměrného výdělku v posledním ukončeném zaměstnání. Jen v zákonem uvedených případech se stanovuje z průměrné mzdy v národním hospodářství. Jde o případy, kdy není možné zjistit průměrný výdělek či uchazeč splnil potřebnou dobu započtením náhradní doby zaměstnání (péče o dítě do 4 let) a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání.
Pro nárok na podporu je třeba získat výdělečnou činností alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění popř. započtením náhradní doby zaměstnání. Pokud jste po dobu rodičovské dovolené nebyla výdělečně činná, je zřejmé, že nárok získáte především započtením náhradní doby zaměstnání, nicméně vzhledem k tomu, že po skončení rodičovské dovolené trval Váš pracovní poměr, nelze dle našeho názoru péči o dítě posuzovat jako poslední zaměstnání. Proto nelze stanovit podporu z průměrné mzdy v národním hospodářství, ale z průměrného výdělku v dosahovaném v ukončeném zaměstnání. Nicméně řada úřadů práce i v takových situacích rozhoduje o podpoře stanovené z průměrné mzdy v národním hospodářství. Pokud se tak stane, doporučujeme se proti takovému rozhodnutí odvolat.
Průměrný výdělek se počítá ze mzdy a odpracované doby v předcházejícím kalendářním čtvrtletí. U vás půjde o období červenec,srpen, září. Jelikož v této době neodpracujete ani 21 potřebných dní pro výpočet, použije se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek tj. kolik by výdělek činil, kdybyste pracovala. Při stanovování pravděpodobného výdělku se přihlíží k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo ke mzdě zaměstnanců vykonávajících stejnou práci či práci stejné hodnoty. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou