Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na podporu
Otázka
Dobrý den,v roce 2009 30.6. jsem byl propustěze zaměstnání po sedmi letech.Evidoval jsem se na UP,kde jsem byl do 25.1.2010.Poté jsem nastuopil zpět do byvalého zaměstnání na dobu určitou(po dobu dvousměného provozu),který skončil 30.6.2010.Ale 26.6.2010 mám neschopenku(uraz mimo zaměstnání)nepodepsal jsem žádné papíry o propuštění.CHtěl jsem se zeptat jestli,že neschopnost bude trvat do srpna mám nárok na podporu.Děkuji
Odpověď
Dobrý den, při opětovném čerpání podpory v nezaměstnanosti je třeba splnit kromě celkové doby důchodového pojištění v rozsahu 12 měsíců další podmínky, a to v závislosti na tom, zda byl vyčerpána celá podpůrčí doba či jen její část.
Pakliže jste vyčerpal jen část podpůrčí doby, vznikne nárok na podporu po celou podpůrčí dobu, pokud od posledního čerpání získáte alespoň 3 další měsíce doby důchodového pojištění. V opačném případě budete moci dočerpat zbývající část podpůrčí doby.
V případě, že byste vyčerpal podpůrčí dobu, lze další podporu čerpat, pakliže od posledního čerpání získáte výdělečnou činností 6 měsíců doby důchodového pojištění.Tato doba se nevyžaduje pokud uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo skončil zaměstnání z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpise (dostal výpověď z organizačních důvodů) nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek.
Zde je na místě upozornit, že doba pracovní neschopnosti po skončení pracovního poměru (pracovní poměr na dobu určitou skončí uplynutím doby, není třeba podepisovat ukončení apod.) není dobou důchodového pojištění. Pakliže jste vyčerpal celou podpůrčí dobu, nepostačí tento pracovní poměr na opětovný nárok na podporu v nezaměstnanosti. I kdyby nebyl nárok na podporu, je výhodné se registrovat na úřad práce, jelikož v takovém případě zajistí stát úhradu zdravotního pojištění. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou