Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Ukončení mateřské a nástup na UP
Otázka
Dobrý den, 23.8. mi končí mateřská jelikož mi malou nevzali do školky,nemůžu nastoupit do práce a musím na pracovní uřad.Vím že bych měla pobírat 5 měsícu peníze, ale v září jdeme na (Umělé oplodnění)a dr. mi vystaví nemocenskou jak to je pak? Budu něco pobírat nebo mi nikdo nebude nemocenskou vyplácet?Popřípadě dostávala bych nějaké peníze po porodu?Před první mateřskou jsem pracovala 6 let Děkuju
Odpověď
Dobrý den, v souvislosti s těhotenstvím a rodičovstvím lze čerpat několik dávek, které jsou z různých systémů. Nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství jsou dávky nemocenského pojištění a nárok má tedy jen osoba nemocensky pojištěna případně osoba, které plyne ochranná lhůta po skončení pojištění. Účast na nemocenském pojištění zakládá typicky pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti a samostatná výdělečná činnost (účast je dobrovolná). Doba evidence na úřadu práce není dobou nemocenského pojištění. O nároku na dávky nemocenského pojištění by bylo možno uvažovat jen tehdy, pokud budete v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro nemocenské je 7 dní od skončení pracovního poměru. V případě peněžité pomoci v mateřství může být ochranná lhůta až 180 dní, pakliže takto dlouho trvalo pojištění (zaměstnání) Tato ochranná lhůta se vztahuje jen na případy, kdy pracovní poměr skončil v době těhotenství. Jinak je i pro peněžitou pomoc ochranná lhůta 7 dní.
Jak situaci popisujete, není pravděpodobné, že budete moci čerpat nemocenskou. Dojde-li v době evidence ke vzniku pracovní neschopnosti a není nárok na nemocenskou, pokračuje se ve výplatě podpory v nezaměstnanosti. Pracovní úřad práce neschopného uchazeče omluví z povinností uchazeče o zaměstnání (docházení na schůzky a pohovory). Pakliže nebude již nárok na podporu v nezaměstnanosti, lze uvažovat o obecných dávkách (dávky stání sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi více na www.mpsv.cz). Není vyloučena evidence na úřadu práce, pakliže dojde ke vzniku pracovní neschopnosti či otěhotníte.
Po narození dítěte je možné požádat o rodičovský příspěvek. Tento je dávkou státní sociální podpory a nevyžaduje účast na nějakém pojištění. Poskytuje se na základě řádné celodenní péče o dítě. V současné době lze zvolit čerpání rodičovského příspěvku ve třech variantách. Každá varianta má nastaveny podmínky volby. Pakliže nebude nárok na peněžitou pomoc nebo alespoň nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem , lze čerpat rodičovský příspěvek jen ve 4leté variantě (7 600 do 21 měsíců věku dítěte a následně 3 800 Kč do 4 let dítěte). Nelze vyloučit, že nová vláda změní současné nastavení rodičovského příspěvku.
Na závěr bych ráda upozornila na problematiku podpory v nezaměstnanosti. Výše podpory může být značně odlišná. Předpokládám, že jste v předchozích třech letech pečovala o dítě a nemáte odpracováno 12 měsíců. V takovém případě hraje roli, co bude poslední činností před zařazením do evidence. Pakliže pracovní poměr skončí spolu s rodičovskou dovolenou, stanoví se výše podpory z průměrné mzdy v národním hospodářství, což jsou částka do 3 500 Kč. Kdybyste nastoupila po rodičovské dovolené byť na jediný den zpět do zaměstnání, měla by se podpora počítat z průměrného výdělku v ukončeném zaměstnání.V případě potřeby dotaz upřesněte či doplňte. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou