Ukonceni MD

Dotaz ze dne 30. 7. 2010 11:16.

Otázka

Dobry den, chtela jsem se optat jak je to kdyz ukoncim v zari MD a nastoupim na UP a planujeme druhe dite tak jak je to s vyberem dalsi varianty.Jestli musim odpracovat urcitou dobu abych si zase mohla vybrat na jak dlouho chci byt na MD.Dekuji za odpoved!!

Odpověď

Dobrý den,

podle současné právní úpravy je situace ohledně rodičovského příspěvku (neplést s peněžitou pomocí v mateřství!) takováto:

1) varianta do 4 let věku dítěte

Není třeba splnění žádných zvláštních podmínek - čerpat může i nezaměstnaná žena bez nároku na peněžitou pomoc v mateřství či nemocenskou v souvislosti s porodem.

2) varianta do 3 let věku dítěte

Je třeba získat nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nebo alespoň nemocenskou v souvislosti s porodem, přičemž není podstatné, jak vysoká bude dávka.

3) varianta do 2 let výku dítěte

Je třeba získat nárok na peněžitou pomoc v mateřství a to v částce minimálně 380 Kč na den.

Pokud byste chtěla jinou než čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, nevystačila byste s tím, že jste registrována na úřadě práce.

K získání nemocenské v souvislosti s porodem (žena se automaticky považuje za neschopnou práce počátkem šestého týdne před očekávaným termínem porodu) je třeba mít účast na nemocenském pojištění v době vzniku neschopnosti, nebo být v tzv. ochranné době po skončení pojištění. U nemocenského pojištění zaměstnanců není žádná "čekací" lhůta, takže teoreticky je možné nastoupit do zaměstnání a obratem nastoupit na neschopenku.

K získání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je třeba být k rozhodnému okamžiku (na PPM je možné nastoupit mezi počátkem osmého a šestého týdne před očekávaným termínem porodu) účasten nemocenského pojištění nebo v již zmíněné ochranné době (zde se počítá jinak než u nemocenské - pakliže alespoň tak dlouhu trvala poslední účast na pojištění, a pojištění skončilo v době těhotenství, běží pro účely PPM ochranná doba až po dobu 180 dní, zatímco u nemocenské je ochranná doba max. 7 dní). Další podmínkou je splnění podmínky účasti na nemocenkém pojištění v předchozích dvouch letech v rozsahu alespoň 270 kalendářních dnů. Nemusí jít o dobu získanou v posledním zaměstnání, takže opět je možné nastoupit na PPM ihned po nástupu do nového zaměstnání, pokud jste získala potřebnou dobu pojištění v jiném zaměstnání (či jinou formou účasti na nemocenském pojištění (OSV%C) nebo započtením jiné uznatelné doby - přerušení pojištění, pobírátní inv. důchodu III. stupně, v některých případech doba studia). Zvláštní "čekací" lhůta platí pro nemocenské pojištění OSVČ.

Pro posouzení nároku na PPM by bylo třeba zkoumat, zda-li jste měla v době čerpání "MD" (ve skutečnosti šlo zřejmě buď o rodičovskou dovolenou, nebo dobu, kdy jste byla nezaměstnaná, ale s nárokem na rodičovský příspěvek) nemocenské pojištění, nebo šlo o dobu přerušení nemocenského pojištění, kterou Vám lze započítat (nemocenské pojištění se přerušuje na dobu čerpání rodičovské dovolené, za kterou nenáleží peněžitá pomoc v mateřství). Jinak řečeno půjde asi o to, kdy skončil Váš pracovní poměr.

Někdy se splnění podmínek pro volbu "výhodnější" varianty rodičovského příspěvku řeší tak, že si o dávku požádá pracující otec dítěte, který na základě dohody s matkou čerpal nějakou dobu (dle našeho názoru postačuje třeba i jen jeden den) peněžitou pomoc v mateřství. Pobírání rodičovského příspěvku nevylučuje výdělečnou činnost, pakliže je dítěti zajištěna řádná osobní péče jinou osobu (Vámi) a kromě toho se po provedení volby dá příspěvek přepsat na Vás, aniž by to na jednou zvolenou variantu mělo jakýkoliv vliv.

Na závěr si dovolím upozornit, že čerpání dávek a čerpání mateřské / rodičovské dovolené jsou naprosto nezávislé věci. Zaměstnavatel musí poskytnout rodičovskou dovolenou v rozsahu, o který zaměstnankyně či zaměstnanec požádá (maximálně do tří let věku dítěte). Takže nic nebrání tomu, aby si matka požádala o dovolenou do tří let věku, ale pobírala příspěvek ve variantě do dvou let, či naopak zvolení čtyřleté varianty nezbavuje zaměstnankyni povinnosti nastoupit ve třech letech věku dítěte zpět do zaměstnání (tedy pokud není se zaměstnavatelem dohodnuto navazující neplacené volno).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším