prodloužení mateřské bez nároku na dávky

Dotaz ze dne 2. 8. 2010 18:04.

Otázka

Dobrý den, 30.7.2010 mi skončila mateřská, kterou jsem si zvolila a měla nastoupit do púvodního zaměstnání na dvě směny. Mám dvě děti 9 a 3 roky a neskloubila bych školu, školku a dvě směny. Zaměstnavatel mi navrhnul prodloužení mateřské dovolené, nebo neplacené volno do 31.12.2010, než se k nám nastěhuje "posila babička". Bude za mě placené sociální a zdravotní v případě prodloužení MD? A můžu si při tom přivydělat brigádou? A v případě neplaceného volna, musím si platit zdravotní pojištění sama (tuším 1080,-měsíčně)? A taktéž,múžu si přivydělat brigádou?

Odpověď

Dobrý den,

nejsem si jist, co zaměstnavatel myslí pod "prodloužením mateřské dovolené". Zaprvé se předpokládám mluví o rodičovské dovolené, jelikož mateřská dovolená se u jednoho dítěte poskytuje jen v rozsahu 28 týdnů a z toho zpravidla 6 týdnů před porodem. Prodloužení rodičovské dovolené by pak přicházelo v úvahu, pakliže by Vaše dítě nedosáhlo věku tří let - rodičovská dovolená není vázána na rodičovský příspěvek, takže je klidně možné požádat o rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte a následně se rozmyslet a požádat o rodičovskou dovolenou až do tří let věku dítěte. V dotazu však zmiňujete, že Vaše dítě již dosáhlo věku tří let, takže o další rodičovské dovolené nelze uvažovat. Případně tedy prosím upřesněte, co je konkrétně myšleno pod "prodloužením mateřské dovolené".

Ohledně druhé zaměstnavatelem nabízené varianty je situace jasná - neplacené volno se běžně poskytuje např. v situaci, kdy chce zaměstnankyně být doma s dítětem do čtyř let věku, takže po skončení rodičovské dovolené (tři roky věku) se buď musí dohodnout na neplaceném volnu, nebo pracovní poměr ukončit. K ochotě zaměstnavatele k poskytnutí neplaceného volna v takovýchto případech přispívá i to, že nemusí odvádět za zaměstnance pojistné (zdravotní pojištění, sociální pojištění zde není nutné řešit), jelikož půjde zpravidla o situaci, kdy pojistné bude hradit stát (osobní celodenní péče o dítě do 7 let věku - pobyt ve školce nesmí přesáhnout 4 hodiny denně). V ostatních případech neplaceného volna musí zaměstnanec počítat s tím, že bude muset hradit minimálně 1/3 pojistného počítaného z minimální mzdy a zaměstnavatel si jako podmínku poskytnutí neplaceného volna může dát to, že zaměstnanec uhradí i 2/3 pojistného, které za normálních okolností hradí zaměstnavatel.

Možnosti přivýdělku nejsou omezeny - samozřejmě stále trvá pracovní poměr, takže pro "konkurenční" činnost byste potřebovala písemné svolení zaměstnavatele.

Pro úplnost dodávám, že máte rovněž právo požádat o úpravu pracovní doby (např. převedení na jednosměnný provoz) a zaměstnavatel Vaší žádosti musí vyhovět, pakliže mu v tom nebrání vážné provozní důvody.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším