Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jaké dávky?
Otázka
Dobrý den!V červnu se mi narodilo na Slovensku dítě. Po dvou letech na Slovensku,kde jsem pracovala na dohodu-tím pádem tam nemám nárok na nic-jsem zpět v čechách bez trvalého pobytu,jelikož mne rodiče odhlásili.Přítel je našinec dlouhodobě v SR prcující.žádám Vás o radu,na jaké dávky,v jaké výši mám jako samoživitelka s trvalým pobytem na úřadě nárok a kde je mohu uplatňovat.Zároveň splácím dluh zdravotní pojišťovně za výše uvedené dva roky.Děkuji za odpověď,s pozdravem Vlasta
Odpověď
Dobrý den, pakliže otec dítěte pracuje na Slovensku, je třeba řešit, který stát je příslušný k výplatě rodinných dávek. Primárně je příslušným stát podle výdělečné činnosti. Právní úprava tohoto státu se vztahuje i na rodinné příslušníky zaměstnance či OSVČ. Nemohu posoudit, zda jste z hlediska Slovenské právní úpravy považována za rodinného příslušníka.
Příslušnost státu však lze určit i podle bydliště. Bydlištěm není z hlediska evropských předpisů míněn údaj o trvalém bydlišti, ale „obvyklé“ bydliště, místo, kde leží hlavní zájem osoby. Může dojít k situaci, kdy může být příslušných více států např. otci může plynout nárok z výdělečné činnosti na Slovensku zatímco matce na základě bydliště v ČR. V takových případech je třeba použít zvláštní pravidla přednosti, která pro tyto účely nařízení stanoví:
a) jde-li o dávky poskytované více než jedním členským státem z různých důvodů, platí toto pořadí přednosti: 1. nároky přiznané z důvodu zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, 2. nároky přiznané z důvodu pobírání důchodu, 3. nároky přiznané z důvodu místa bydliště;
b) jde-li o dávky poskytované více než jedním členským státem ze stejného důvodu, je stanoveno pořadí přednosti na základě těchto pomocných kritérií:
1. v případě nároků přiznaných z důvodu zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti rozhoduje místo bydliště dětí, za předpokladu, že taková činnost je vykonávána a podpůrně případné nejvyšší dávky poskytované podle kolidujících právních předpisů. Ve druhém případě jsou náklady na dávky rozděleny v souladu s kritérii stanovenými prováděcím nařízením. 2. v případě nároků přiznaných z důvodu pobírání důchodů rozhoduje místo bydliště dětí, je-li dotyčný důchod poskytován podle právních předpisů tohoto státu, a podpůrně případná nejdelší doba pojištění nebo bydlení podle kolidujících právních předpisů; 3. v případě nároků poskytovaných z důvodu bydliště rozhoduje místo bydliště dětí.
Důležité je rovněž pravidlo, že v případě souběhu nároků se poskytují dávky podle právního řádu, který má dle výše uvedených pravidel přednost, ale kolidující dávky se pozastavují pouze do částky stanovené "primárním" právním řádem a v nezbytných případech se poskytuje vyrovnávací doplatek podle "sekundárního" právního řádu, pakliže by podle něj náležela dávka vyšší. Vyrovnávací doplatek není nezbytné poskytovat, pokud se nárok na dotčenou dávku zakládá výhradně na místě bydliště a dítě bydlí v jiném členském státě, než je stát, který by měl poskytnout vyrovnávací doplatek.
Problematika dávek v rámci EU je poměrně složitá. Lze doporučit věc konzultovat s tzv. Eurem poradcem, jež se na tuto problematiku specializuje
Pokud bude náležet nárok z českého právního systému, doporučuji prostudovat systém dávek státní sociální podpory a dávek pomoci v hmotné nouzi na http://www.mpsv.cz/cs/. Kromě popisu jednotlivých dávek je uvedeno, jaká instituce je příslušná k výplatě těchto dávek. Dávky jsou poskytovány na základě příjmu a u dávek pomoci v hmotné nouzi se zohledňuje celková majetková a sociální situace společně posuzovaných osob.
Pakliže je otec uveden v rodném listě a není soudně upravena výchova a výživa dítěte (svěření dítěte do Vaší péče), měl by být otec dítěte posuzován společně s Vámi. Pakliže s otcem více jak tři měsíce nebydlíte (nevedete společnou domácnost), lze žádat o vyjmutí ze společně posuzovaných osob. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou