Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
podpora po ukončení studia
Otázka
Dobrý den, můj syn ukončil studium letos v červnu a pokud by nesehnal práci musí se v září zaregistrovat na úřadu práce,ráda bych proto věděla kolik by byla jeho podpora v nezaměstnanosti.Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrného výdělku dosahovaného v posledním skončeném zaměstnání. Zvláštní zvýhodnění platí v případě, že uchazeč k získání nároku na podporu nepotřeboval započtení tzv. náhradní doby. V takovém případě se z místo posledního skončeného zaměstnání vychází z posledního zaměstnání, které bylo dobou důchodového pojištění. Výše podpory počítané ze zaměstnání (ať již jde o první nebo druhý zmíněný případ) je 65 % průměrného výdělku první dva měsíce, 50 % třetí a čtrvtý měsíc a 45 % pátý měsíc. Zároveň existuje strop, jakou nejvyšší podporu v nezaměstnanosti je možné přiznat. V roce 2010 jde o 13 280 Kč.
V situaci, kdy je nárok na podporu získán díky započtení náhradní doby, musíme dále zkoumat, zda-li má uchazeč před nástupem jako poslední "činnost" náhradní dobu, nebo výdělečnou činnost, která mu založila účast na důchodovém pojištění. V prvně jmenovaném případě se totiž podle současné praxe nevyplácí podpora z poslední výdělečné činnosti, ale podpora stanovená zvláštním procentem z celonárodního průměru (podpora počítaná "jakoby" z náhradní doby). To v roce 2010 znamená, podporu v nezaměstnanosti: 3 435 Kč první dva měsíce, 2 748 Kč třetí a čtvrtý měsíc a 2 519 Kč pátý měsíc.
Nemohu posoudit podle jaké varianty se bude u Vašeho syna postupovat, jelikož nezmiňuje nic o jeho výdělcích, odpracované době (musí jít o práci zakládající dobu důchodového pojištění) či případné náhradní době (studium se v současnosti již neuzná jako náhradní doba a to ani 1/2 jak tomu bylo ještě do 31.12.2009).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.