Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výše podpory po rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, moje dítě nebylo přijato od 3 let do MŠ. Měla jsem zvolenou tříletou variantu rodičovské. Zaměstnavatel mi dál nehodlá držet místo. Syn bude přijat do MŠ během školního roku jen pokud se uvolní místo. Nejsme momentálně schopni finančně utáhnout soukromou školku a babičky stále pracují. Z tohoto důvodu budu nucena se zaregistrovat na úřadu práce. Jak se bude počítat výše podpory v nezaměstnanosti? Na mateřskou jsem odcházela 2 měsíce před porodem. Před tím jsem byla 3 roky zaměstnána. Předem děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
u podpory v nezaměstnanosti existují v těchto případech dva základní modely.
První z nich je situace, kdy žadatel o dávku má v posledních třech letech 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění. V takovýchto případech není třeba řešit nic dalšího a podpora se počítá z poslední výdělečné činnosti, která naposledy (v posledních třech letech) zakládala dobu důchodového pojištění.
Druhou variantou je situace, kdy žadatel o dávku, nemá 12 takovýchto "plnocenných" měsíců, ale podmínky pro přiznání dávky splní díky započtení tzv. náhradních dob zaměstnání (typicky doba péče o dítě do čtyř let). V těchto situacích je totiž podle zákona třeba zkoumat, zda-li se "jako poslední skončené zaměstnání" neposuzuje náhradní doba. Zákon toto nijak blíže nevymezuje, což podle současné praxe znamená, že úřad práce srovnává datum skončení pracovního poměru a běh náhradní doby. Proč je takovéto rozlišování podstatné? Pokud by totiž šlo o případ, kdy se jako poslední zaměstnání posuzuje náhradní doba, nenáleží podpora počítaná z posledního průměrného výdělku, ale podpora počítána zvláštními (= nízkými) procenty z celonárodního průměru. Je tudíž výhodnější, pakliže se dohodnete se zaměstnavatelem na tom, abyste mohla alespoň na chvíli nastoupit do zaměstnání (dle našeho právního stanoviska postačuje byť i jen jeden den účasti na důchodovém pojištění - lze doporučit se na úřadu práce informovat o místní výkladové praxi) a následně mohla uvádět, že náhradní doba skončila dříve než zaměstnání, což by Vám podle zákonné úpravy mělo umožnit čerpat "řádnou" podporu. Je nicméně třeba upozornit, že i v těchto případech se lze setkat s úřady práce, jejichž výkladová praxe je odlišná (např. požadují, aby maminka po skončení rodičovské dovolené pracovala ještě 12 měsíců). V těchto případech se doporučujeme odvolat.
"Minimální" podpora v nezaměstnanosti v současnosti vychází na: 3 435 Kč první dva měsíce, 2 748 Kč třetí a čtvrtý měsíc a 2 519 Kč pátý měsíc (osobám do 50 let se podpora vyplácí po dobu pěti měsíců).
"Řádná" podpora se pak počítá z průměrného výdělku v zaměstnání (u Vás zaměstnavatel odhadne tzv. pravděpodobný výdělek). Jde o 65 % 1. a 2. měsíc, 50 % 3. a 4. měsíc a 45 % 5. měsíc. Podpora v současnosti může být maximálně 13 280 Kč měsíčně. Pokud by procentní výše vycházela na vyšší částku, přizná se podpora pouze ve výši uvedeného maxima.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.