Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
materska dovolena a pridavky od statu?
Otázka
DOBRY DEN.JSEM JIZ PUL ROKU NA MATERSKE A PRITELKYNE PRACUJE.JELIKOZ NEMAME ZROVNA DOBROU FIN .SITUACI ,ZAJIMALO BY ME JESTLI MAM NAROK I NA NEJAKE PRIDAVKY? DIKY ZA ODPOVED
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že v současnosti již nepůjde o mateřskou (přesněji řečeno "peněžitou pomoc v mateřství" - zkráceně "PPM"), ale již o rodičovský příspěvek (zkráceně "RP"). V závislosti na volbě varianty rodičovského příspěvku byste tudíž měl v současnosti mít příjem v rozsahu 11 400 Kč (varianta čerpání do dvou let věku dítěte) či 7 600 Kč (varianta do tří let věku dítě, či varianta do čtyř let věku dítěte - u posledně zmíněné varianty náleží příspěvek v tomto rozsahu pouze do 21 měsíců věku dítěte). Nevíme nic o tom, jak vysoký je příjem Vaší přítelkyně, kolik a jak starých dětí je ve Vaší rodině ani nic o podmínkách, za kterých bydlíte. Dost dobře tudíž nelze ani odhadovat, zda splníte nárok na nějaké sociální dávky.
Na podporu rodin s dětmi směřuje primárně systém státní sociální podpory. Za základní prvky tohoto systému lze považovat:
a) přídavky na děti,
přiznává se v případě, kdy rozhodný příjem rodiny není vyšší než 2,4 násobek jejího životního minima,
- sociální příplatek,
přiznává se v případě, kdy rozhodný příjem rodiny není vyšší než 2 násobek jejího životního minima, nicméně životní minimum se zde upravuje na základě dalších okolností (osamělost, studium, zdravotní postižení..)
- příspěvek na bydlení,
v zásadě jde o to, že by společně posuzované osoby (posuzuje se zde podle hlášení trvalého pobytu) neměli ze započitatelných příjmů dávat na bydlíní více jak 30 % (v Praze 35 %). Pokud jejich UZNATELNÉ náklady na bydlení jsou vyšší, rozdíl se doplácí formou tohoto příspěveku. Problém je zde často nejen s tím, co z nákladů lze uznat, ale i s tím, že žádat může pouze vlastník nebo nájemce (nikoliv podnájemce) a to ještě za předpokladu, že v dotčeném bytě má trvalý pobyt.
Základní informace k dávkám státní sociální podpory naleznete např. na: http://www.mpsv.cz/cs/2.
Dále existují systémy dávek pro osoby se zdravotním postižením, "záchranná sociální síť" pro osoby v hmotné nouzi.. základní informace k dalším systémům dávek naleznete např. na www.mpsv.cz.
V případě potřeby dalších informací prosím upřesněte svoji rodinou situaci.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.