podpora v nezaměstnanosti

Dotaz ze dne 15. 9. 2010 11:11.

Otázka

Dobrý den, syn 30.6.2009 ukončil SOU. Od 1.9.2009 do 18.9.2010 byl zaměstnán na pracovní poměr. Od 23.8.2010 do 13.9.2010 byl na pracovní neschopnosti. Má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Počítá se v tomto případě nemoc v ochranné lhůtě do doby důchodového pojištění? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda Vašemu synovi vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. A také zda se doba nemoci v ochranné lhůtě započítává do doby důchodového pojištění.

Začnu Vaším druhým dotazem. Dle § 5 písm. u) Zákona č. 155/1995 Sb. jsou na důchodovém pojištění účastny osoby po skončení výdělečné činnosti, která zakládala jejich účast na nemocenském pojištění podle zvláštního právního předpisu, po dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti, kterou si nepřivodily úmyslně, pokud tato dočasná pracovní neschopnost vznikla v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu, po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu, po dobu trvání podpůrčí doby u ošetřovného a po dobu trvání podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství v období před porodem.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že doba pracovní neschopnosti, bude podle stávající legislativy započítána do doby účasti na důchodovém pojištění.

Nyní několik informací k otázce nároku Vašeho syna na přiznání podpory v nezaměstnanosti. Dle zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti splňuje nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti ta osoba, která byla v posledních 3 letech zaměstnána v poměru, který zakládal účast na důchodovém pojištění (zpravidla se jedná o pracovní poměr nebo práci na dohodu o pracovní činnosti - je třeba alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění). Jestliže tato podmínka není splněna, zjišťuje se, zda daná osoba naplnila podmínku tzv. náhradní doby zaměstnání (viz § 41 Zákona o zaměstnanosti). Do náhradních dob je řazena např. osobní péče o dítě do 4 let věku, invalidita třetího stupně atd.

Pokud tedy byl Váš syn zaměstnán více jak 12 měsíců (nezaviněnou nemoc v době trvání pracovního poměru započítáváme) na základě pracovního poměru, který zakládal účast na důchodovém pojištění (což patrně byl), tak mu nárok na podporu v nezaměstnanosti vznikne.

Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti by byla vypočítana z jeho čistého průměrného výdělku z posledního zaměstnání nikoliv z dávek nemocenského, přičemž by činila první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě osoby do 50 let je podpora vyplácena v délce 5 měsíců.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit. S pozdravem

Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším