Mateřská

Dotaz ze dne 2. 10. 2010 20:19.

Otázka

Dobrý den, jsem momentálně vedena na úřadě práce a plánujeme s přítelem miminko...Mám přislíbenou práci a poté bych chtěla jít na 3letou mateřskou. Chci se zeptat jak dlouho před nástupem na mateřskou musím být zaměstnána a jakou minimální výši platu musím mít, abych splnila podmínky 3leté mateřské. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že Vám jde o možnost přiznání rodičovského příspěvku ve variantě na tři roky. Vycházím-li ze současné právní úpravy (zatím nevím o tom, že by se v tomto ohledu mělo něco měnit), je k možnosti volby této varianty čerpání nutné, aby osobě pobírající dávku (za určitých okolností lze situaci řešit i tím, že o dávku požádá otec) vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (není podstatná výše dávky a tedy i příjmu - pokud tedy je příjem alespoň tak vysoký, aby vůbec vzniklo nemocenské pojištění) nebo nemocenskou přiznanou v souvislosti s porodem dítětem.

Pokud jde o peněžitou pomoc v mateřství (dále jen "PPM"), je k získání nároku nutné být v době nástupu na PPM účasten nemocenského pojištění nebo v tzv. ochranné době po skončení nemocenského pojištění (7-180 kalendářních dnů - podle situace). Vyjdu-li z předpokladu, že pracovní poměr bude zakládat účast na nemocenském pojištění a bude trvat až do nástupu na PPM (mezi počátkem osmého a šestého týdne před očekávaným termínem porodu), nebude se splněním této podmínky problém. Druhou základní podmínkou je doba předchozí účasti na nemocenském pojištění. V posledních dvou letech (počítáno k nástupu na PPM) musíte mít alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění. Není podstatné, zda jde o dobu pojištění získanou v současném zaměstnání, v přechozím zaměstnáním, předchozí účastí na nemocenském pojištění OSVČ atd. Není však možné jeden den započítat dvakrát, byť by v danou dobu běželo současně několik poměrů zakládajících nemocenské pojištění. Další informace k této dávce naleznete např. na: http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm.

Nyní k možnosti získání nemocenské v souvislosti s porodem. V zásadě je získání této dávky jednodušší, jelikož zde (bavíme-li se o nemocenském pojištění zaměstnanců) není žádná předepsaná doba předchozí účasti na nemocenském pojištění. V zásadě tak žena, která nikdy nepracovala, může nastoupit do zaměstnání a hned druhý den jít do pracovní neschopnosti. Obecně platí, že se žena považuje automaticky za neschopnou práce k počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu (lékař samozřejmě může pracovní neschopnost uznat již dříve - např. rizikové těhotenství, pro které je zaměstnankyně uznána neschopnou práce již od okamžiku zjištění těhotenství). Na druhou stranu je získání nemocenské těžší co do počítání náhradní doby v případě skončení nemocenského pojištění (ztráty zaměstnání), zatímco pro účely PPM se může počítat ochranná doba až 180 kalendářních dnů (pokud pracovní poměr skončí v době, kdy je již zaměstnankyně těhotná a pracovní poměr trval alespoň takto dlouho), pro účely nemocenské není nikdy ochranná doba delší než 7 kalendářních dnů. Pokud by tudíž zaměstnankyně počítala pouze s tím, že získá nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, může se jí stát, že pracovní poměr skončí v takové fázi těhotenství, že jí 7 kalendářních dnů ochranné doby nebude stačit.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším