muz na docasne materske pro získání 3-leté varianty

Dotaz ze dne 20. 10. 2010 12:22.

Otázka

Dobrý den. V přístím roce budu od ledna či února bez práce (z důvodu rušení zaměstnavatele) a tudíž hlášena na úřadu práce. Ráda bych se v tomto roce pokusila s přítelem o miminko. Pokud naleznu nějakou práci, bude vše v pořádku. Můj dotaz se ale týká situace, kdy bych práci nenalezla a otěhotněla. Vím, že bych neměla nárok na PPM a byla by mi přiřazena 4-letá nevýhodná varianta mateřské (navíc pokud bude od příštího roku 7600Kč vypláceno jen do 9. měsíce věku dítěte). Někde jsem ale četla, že by toto šlo legálně obejít, kdyby si třeba alespon na 1 týden po šestinedělí zažádal o mateřskou otec dítěte, zvolil si 3-letou variantu a pak by ji zpět převedl na matku, aniž by došlo ke změně vybrané délky mateřské.Je to skutečně pravda a jak by to muselo proběhnout aby bylo vše v pořádku? Kde by ten týden byla vedená matka? Musela by se hlásit na úřad práce?A otec dítěte by musel dávat výpověď, braá si dovolenou nebo má nějaký nárok být s dítětem doma?

Odpověď

Dobrý den,

Vámi uváděný postup je využíván poměrně běžně a vychází z toho, že rodičovský příspěvek není dávkou, která by byla vázána na pohlaví rodiče. O rodičovský příspěvek může žádat jak matka tak otec (samozřejmě nemohou oba zároveň - respektive v takovém případě by bylo možné vyhovět jen jedné z podaných žádostí), přičemž pro oba platí stejné podmínky.

Možnost volby tříleté varianty rodičovského příspěvku je vázaná na skutečnost, že žadateli o rodičovský příspěvek vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenskou v souvislosti s porodem. To jsou samozřejmě podmínky, které "nahrávají" matkám, jelikož otec má omezené možnosti tyto podmínky splnit, nicméně současná právní úprava umožňuje, aby otec dítěte získal nárok na peněžitou pomoc v mateřství nejen v mimořádných situacích (např. matka je hospitalizována a nemůže se proto starat o dítě), ale i prostě jenom proto, že se na tom s matkou dohodne. Zákon totiž umožňuje po uplynutí šestinedělí uzavřít dohodu, na jejímž základě otec dítěte převezme péči o dítě a čerpání peněžité pomoci v mateřství. Čerpání peněžité pomoci v mateřství mu následně dává právo provést volbu varianty čerpání rodičovského příspěvku (o rodičovský příspěvek jako takový by mohl žádat i bez toho, ale neměl by možnost provést volbu). Zákon nijak blíže neupřesňuje, že by tato možnost byla podmíněna nějakou minimální délkou čerpání rodičovského příspěvku, takže dle naší praxe úřady uznávají i když jde třeba i jen o jeden jediný den (v praxi se však spíše čerpá alespoň týden, jelikož to tak "nebije do očí" - zatím mi však není známo, že by se někdo pokoušel odmítat uznat volbu s tím, že čerpání na jeden den je účelové obcházení zákona).

Co toto období znamená pro otce a matku? Čerpání peněžité pomoci v mateřství neumožňuje výdělečnou činnost v pracovním vztahu, ze kterého je pomoc čerpána, takže si je skutečně třeba vzít dovolenou - v praxi je nejjednodušší požádat si o rodičovskou dovolenou (lze si určit čerpání na konkrétní časové období - pozor na to, že pokud se požádá bez určení délky čerpání, čerpá se dovolená až do tří let věku dítěte a zaměstnavatel nemusí zaměstnance přijmout zpět v dřívějším termínu), jelikož její přidělení zaměstnavatel nesmí otci odmítnout, ale v zájmu "dobrých vztahů" je samozřejmě na dohodě, jak si otec v zaměstnání dotčené období vyřeší (např. si dočerpá dovolenou za kalendářní rok).

Z hlediska matky dítěte je otázkou, o jak dlouhé období se bude jednat - vzhledem k tomu, že jde zpravidla o vystřídání na dobu několika málo dní, nepředstavuje přerušení pobírání peněžité pomoci v mateřství problém z hlediska zdravotního či důchodového pojištění. Obecně vzato ovšem není vyloučeno ani to, aby se matka na tuto dobu registrovala na úřadě práce, nicméně v takovém případě musí počítat s tím, že po ní úřad práce může požadovat plnění poviností uchazeče o zaměstnání (na druhou stranu, dostane podporu v nezaměstnanosti). Je tudíž v zásadě na uvážení matky, zda po totu dobu bude chtít nastoupit na úřad práce (kde bude tvrdit, že si chce najít vhodnou práci), nebo zůstane doma s tím, že nepobírání peněžité pomoci po dobu jednoho týdne jí nezpůsobí povinnost hradit zdravotní pojištění a z hlediska důchodového pojištění jí případné neuznání této doby coby doby péče o dítě nezpůsobí takovou mezeru v náhradní době pojištění, aby to mělo znatelné důsledky na případné budoucí důchodové nároky.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším