Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na PPM?
Otázka
Dobrý den, jsem 3 měsíc vedená na ÚP, předtím jsem byla 3 roky zaměstnaná. S manželem se snažíme o miminko. Nyní mám možnost pracovat na dohodu o pracovní činnosti na 30dní za 2.500,-Kč. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM, kdyby mi během vykonávání této dohody bylo prokázáno rizikové těhotenství? A zda musím ukončit evidenci na ÚP, přestože se nejedná o výdělek vyšší než 4.000,-? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
vezměme to postupně.
1) přivýdělek v době registrace na ÚP
Současná právní úprava takovouto pracovní činnost umožňuje, ale je na místě upozornit, že po novém roce již toto s nejvyšší pravděpodobností možné nebude. Dohodu a příjem z ní je samozřejmě třeba řádně na ÚP hlásit.
2) rizikové těhotenství
Rizikové těhotenství nespadá pod peněžitou pomoc v mateřství (PPM), ale pod nemocenskou. U nemocenského pojištění nemají zaměstnanci žádnou "čekací" lhůtu, takže Vám nic nebrání v rámci této dohody či v ochranné lhůtě po jejím skončení (7 kalendářních dnů) nastoupit do dočasné pracovní neschopnosti a pobírat nemocenskou (ovšem počítanou z příjmů z této činnosti). Nárok na PPM byste měla v případě, pokud byste jak získala potřebnou dobu pojištění (jde o 270 dní za poslední dva roky, takže s tímto vzhledem k započítání předchozího zaměstnání nemáte problém) tak na PPM nastoupila v době, kdy budete nemocensky pojištěná, či Vám alespoň poběží ochranná lhůta.
Vycházím-li z toho, že o tomto 30 denním zaměstnání uvažujete nyní, těžko druhou podmínku splníte. Nicméně pro případ dalšího zaměstnání raději rovnou doplním, jak je to v tomto případě s ochranou dobou. Budete-li v době ukončení zaměstnání (které Vám zakládalo účast na nemocenském pojištění) již těhotná, může se Vám pro účely PPM (pouze pro účely PPM!), počítat delší ochranná doba a to podle délky tohoto zaměstnání (maximálně 180 dní, pokud zaměstnání trvalo 180 dní či déle).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.