Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výše nemocenské po skončení RD
Otázka
Dobrý den, ráda bych se zeptala jakým způsobem se vypočítá a kde je v právních předpisech upravena výše nemocenské v mém případě.Jsem zaměstnána na dobu neurčitou a můj pracovní poměr stále trvá. V únoru 2007 jsem nastoupila na rizikové těhotenství, poté jsem plynule přešla na mateřskou dovolenou a poté na rodičovskou dovolenou v délce 3let, ta mi skončila dovršením 3.roku věku mé dcery-tedy v říjnu 2010. Jelikož jsem znovu těhotná, plynule jsem z rodičovské dovolené přešla opět z důvodu své nemoci na rizikové těhotenství a pobírám nemocenskou od svého zaměstnavatele, ale nemile mne překvapila její níže, zlehka převýšila částku životního minima. Zajímalo by mne, jakým způsobem a z čeho se vypočítává, zda se její výše bude měnit do nástupu na další mateřskou dovolenou (zda se částka ještě sníží) a s tím související otázka, v jaké výši budu pobírat další mateřskou, zda ve stejné výši jako při prvním těhotesntví, nebo také nižší, jako nemocenskou. Velmi děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pokud správně chápu situaci, tak jde stále o stejný pracovní poměr, přičemž fakticky jste naposledy pracovala v únoru 2007.
Pro zodpovězení Vaší otázky je třeba vysvětlit několik pojmů používaných zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.
1) rozhodné období
Dle ustanovení § 18 odst. 3 citovaného zákona je rozhodným obdobím období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost (počátek dočasné pracovní neschopnosti, nástup na peněžitou pomoc v mateřství). Dále ovšem nalezneme upravenu celou řadu případů, kdy je z různých důvodů nutné použít jinak vymezené rozhodné období. Pro nás je podstatné především ustanovení šestého odstavce citovaného ustanovení. V něm nalezneme upraveno, že pokud zaměstnanec v rozhodném období nemá vyměřovací základ (započitatelný příjem) nebo jsou-li v tomto rozhodném období jen vyloučené dny, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 nevyloučených kalendářních dnů. Lidově řečeno - pokud v předchozích 12 měsících nemáte započitatelný příjem a nevyloučené dny, couváme v čase tak dlouho, než je najdeme (nyní neřeším situaci, kdybychom se dostali až na začátek pracovního poměru a stále je neměli).
2) započitatelný příjem
Zde zákon o nemocenském pojištění v ustanovení § 3 písm. e) odkazuje na to, že započitatelný je příjem, který se zahrnuje do vyměřovacího základu pro pojistné na důchodové pojištění. Musíme jít tudíž do zákona č. 589/1992 Sb, o pojistném na sociální zabezpečení a to konkrétně do ustanovení § 5. Nemá smysl vyjmenovávat vše, co se do vyměřovacího základu započítává. Pro naši situaci je podstatné, že se nezapočítává nemocenská, kterou jste pobírala během rizikového těhotenství, ani peněžitá pomoc v mateřství, která se typicky čerpá v rozsahu 28 týdnů (nastupuje se mezi počátkem osmého a počátkem šestého týdne před očekáváným termínem porodu) a ani rodičovský příspěvek, který jste čerpala po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství až do tří let věku dítěte.
3) vyloučené dny
Zde musíme opět hledat v zákoně o nemocenském pojištění a to v ustanovení § 18 odst. 6, kde najdeme výčet vyloučených dnů. Opět zřejmě nemá smysl vyjmenovávat vše. Stačí nám zde skutečnost, že vyloučenými jsou dny, za které náleží nemocenské či peněžitá pomoc v mateřství i doba čerpání rodičovské dovolené (jde o nárokovou omluvenou nepřítomnost v práci, za kterou nenáleží náhrada příjmu).
Podíváme-li se na Výše uvedené, je jasné, že musíme pro zjištění rozhodného období couvat až do doby před Vaším nástupem na první rizikové těhotenství. Dávku tudíž budeme počítat z příjmů, kterých jste dosahovala před nástupem na první rizikové těhotenství. Nemohu posoudit, proč nemocenské (vyplácené až od 15. dne pracovní neschopnosti - prvních 14 dnů (po novém roce 21 dnů) jde k tíži zaměstnavatele, který ho počítá podle zvláštních pravidel jako náhradu mzdy) u Vás jen lehce převyšuje životní minimum. Znáte-li své příjmy v roce 2007 (vycházím z toho, že v tomto roce máte alespoň 30 nevyloučených (zjednodušeně řečeno řádně odpracovaných) dnů) můžete si zkusit orientačně přepočítat nárok na dávku pomocí "kalkulačky" na: http://www.mpsv.cz/cs/4215. Osobně mohu jen hádat, zda-li snížená nemocenská není např. důsledkem toho, že jste si v rámci rodičovské přivydělávala a nemocenská se Vám spočítala z tohoto přivýdělku (zjednodušuji - jde o složitější problematiku).
Ohledně peněžité pomoci v mateřství je situace ještě poněkud jiná. Vzhledem k tomu, že jde o případ, kdy za trvání stejného pracovního poměru dojde k nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství v období do 4 let věku předchozího dítěte, zjišťujeme nejen "aktuální" vyměřovací základ (uvozovky používám vzhledem k tomu, že za aktuální vyměřovací základ považujeme i základ, u kterého jsme museli podle výše uvedených pravidel couvat s rozhodným obdobím třeba i celou řadu let do minulosti), ale hledíme i na vyměřovací základ, který se použil u předchozí peněžité pomoci v mateřství. Následně se dávka počítá z toho, co je pro Vás výhodnější. Musím samozřejmě upozornit na to, že z hlediska zákona se srovnávají denní vyměřovací základy, což není to samé jaké srovnávání výsledné dávky. Denní vyměřovací základ je pouze výchozí hodnotou, kterou musíme následně podle zákonem stanovených pravidel redukovat a dávka pak náleží ve stanoveném % redukovaného denního vyměřovacího základu, takže dva stejné vyměřovací základy mohou ve výsledku vést k znatelně jinak vysoké dávce, pokud se v mezičase změní pravidla pro redukci či/a zmiňované procento. K tomuto doporučuji přečíst informace na: http://www.mpsv.cz/cs/7#vdnp.
V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte či upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.