Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Budu mít možnost volby délky čerpání rodičovské dovolené?
Otázka
Dobrý den, jsem v pracovním poměru, který začal v září tohoto roku a končí 31. 12. 2010. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Pokud půjdu na nemocenskou, na které bych zůstala až do doby možnosti čerpání mateřské, tím pádem již nebudu v pracovním poměru, ale pouze v ochranně lhůtě, budu mít možnost volby varianty 3 leté rodičovské dovolené. Podle novinek v zákoně jsem se dočetla, že nezaměstnané ženy tuto volbu mít nebudou a budou rovnou zařazeny do 4 leté varianty. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém popisujete svoji současnou životní situaci. Je pravda, že je schválena novela zákonů v souvislosti s úspornými opatřeními. Na základě této novely dochází např. k zániku sociálního příplatku (dávky státní sociální podpory), ke zpřísnění podmínek nároku na porodné (již nebude vypláceno plošně, ale vznik nároku bude limitován výší příjmů) a v neposlední řadě se změní doba pro volbu varianty rodičovského příspěvku. Jednotlivé změny můžete nalézt na tomto internetovém odkazu: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=155&CT1=0
Čtyřletá - nejdelší variantu vyplácení rodičovského příspěvku náleží ze zákona ženám, kterým nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství tzv. mateřskou nebo na nemocenské vyplácené v souvislosti s porodem tzn. že nesplnily podmínku účasti na nemocenském pojištění tj. nebyly účastny na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů za poslední dva roky (ostatní ženy si tuto variantu mohou ale nemusí zvolit) či nebyly v rozhodné době účastny nemocenského pojištění či alespoň v ochranné době. Je pravdou, že většinou tuto podmínku nesplňují ženy, které jsou vedeny v evidenci na úřadu práce, jelikož v této době nejsou účastny na již zmiňovaném nemocenském pojištění.
Pro Vás je důležité, zda se na Vás skutečně vztahuje ochranná lhůta v délce 180 dnů. Dle zákona o nemocenském pojištění platí, že: "Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů." V případě že by zaměstnání trvalo kratší než 180 dní, bude i ochranná lhůta z tohoto zaměstnání kratší.
Pro Vás je stěžejní, zda délka ochranné lhůty "dosáhne" do data nástupu na peněžitou pomoc v mateřství tj. nejdřívě počátku 8. týdne před očekávaným dnem porodu. V případě že ano, vznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně budete mít zachovanou možnost volby délky rodičovského příspěvku.
Pokud by se tak nestalo, je další variantou zkusit najít jiné zaměstnání a následně čerpat peněžitou pomoc v mateřství od dalšího zaměstnavatele.
V neposlední řadě je možnost, že by mohl peněžitou pomoc čerpat alespoň určitou dobu otec dítěte. Předpokladem je, že by splňoval podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství viz výše, a že by s Vámi uzavřel písemnou dohodu, ve které musí být ověřené podpisy obou stran. Otec dítěte může peněžitou pomoc v mateřství čerpat nejdříve od sedmého týdne po porodu dítěte. Při čerpání "mateřské" by otci vznikl nárok na volbu varianty rodičovského příspěvku.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou