Podpora v nezaměstnanosti a odstupné

Dotaz ze dne 20. 11. 2010 09:27.

Otázka

Tento týden vyšlo v novinách, že když dostanu výpověď od zaměstnavatele a odstupné, nebudu 3 měsíce dostávat podporu v nezaměstnanosti (mám slíbené 3 platy odstupného). Výpověď jsem ale dostala už v loňském roce, jenže jsem v pracovní neschopnosti a odstupné dostanu až mi PN skončí. Vztahuje se toto na mně, když pracovní poměr mi prakticky skončil loni k 30.9.2010? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jde o novou právní úpravu, takže o výkladové praxi můžeme pouze spekulovat, nicméně pokud se podíváme na dotčené znění ustanovení § 44a zákona o zaměstnanosti, tak zde nalezneme, že se zde hovoří o "uchazeči o zaměstnání, kterému přísluší odstupné". Jinými slovy se nevychází z toho zda a kdy je odstupné vyplaceno, ale ze skutečnosti, že zaměstnanec má nárok na odstupné. V praxi by tudíž dle mého názoru bylo na místě vykládat dotčené ustanovení tím způsobem, že zaměstnanci se počítá od data skončení pracovního poměru doba odpovídající stanovenému odstupnému (trojnásobek průměrného měsíčního výdělku = tři měsíce), během které mu není možné poskytnout podporu v nezaměstnanosti. Rozhodné zde není zda a kdy bylo odstupné vyplaceno a ani to, kdy se zaměstnanec zaregistroval na úřadě práce (registrace a podání žádosti však může mít význam v tom smyslu, zda se na řízení použije ještě současná či již nová právní úprava). Je tudíž možné si po dobu zajištěnou odstupným hradit zdravotní pojištění samostatně a neřešit povinnosti související s registrací na úřadě práce s tím, že se člověk zaregistruje až v době, kdy bude moci pobírat podporu v nezaměstnanosti.

Otázkou ovšem je, co si představit pod Vámi uváděným "pracovní poměr mi prakticky skončil loni". Pracovní poměr buď skončil nebo neskončil. Pokud skončil, tak dle mého názoru není co řešit (lze si ovšem klást otázku, proč v tomto případě nebylo vyplaceno odstupné). Pokud neskončil, jelikož došlo v důsledku dočasné pracovní neschopnosti k prodloužení výpovědní doby (což nastává u některých druhů výpovědi automaticky, pokud zaměstnanec písemně neoznámí, že na prodloužení pracovního poměru netrvá, byť je ke dni, kdy měl pracovní poměr dle výpovědi skončit, je uznán za dočasně zdravotně neschopného k výkonu práce), tak musíme počítat s tím, že po novém roce bude platit nová právní úprava, podle které se v řízení o příznání podpory bude zkoumat nárok na odstupné a podle tohoto nároku v kombinaci s datem skončení pracovního poměru může být na nějakou dobu odloženo poskytování podpory v nezaměstnanosti (nová právní úprava znamená "pouze posunutí" podpůrčí doby, takže např. osoba do 50 let má v případě tříměsíčního odstupného 3 měsíce na odstupném + 5 měsíců na podpoře k vyhledání nového zaměstnání).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším