Prosba o doplnění odpovědi

Dotaz ze dne 30. 11. 2010 22:39.

Otázka

Dobrý večer, v odpovědi na článek nazvaném Úřad práce a pracovní neschopnost ze dne 16.4.2010 se uvádí: Pakliže dojde ke vzniku prac. neschopnosti do 7 dnů od skončení prac.poměru,vznikne nárok na nemocenskou. Můžete prosím sdělit § a číslo zákona, ze kterého tato skutečnost vyplývá? Dále se v odpovědi uvádí: Pakliže dojde ke vzniku PN v ochranné lhůtě, vystaví lékař neschopenku, kterou odevzdáte zaměstnavateli. Je tím myšleno bývalému zaměstnavateli? Kdo je na neschopence uveden jako zaměstnavatel, bývalý zaměstnavatel nebo ÚP, kde je pracovník po skončení bývalého zaměstnání zaregistrován? A mohu opět znát zákon, na který se mohu v tomto bodě odvolat? Děkuji za Vaši ochotu i odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

jde o tzv. ochrannou lhůtu, během které náleží dávky nemocenského pojištění stejně jako během trvání pojištění (až na některé vyčleněné skupiny pojištěnců - např. osoby pobírající invalidní důchod III. stupně). Toto najdete v ustanovení § 15 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.

I když v ochranné době již netrvá pracovní poměr, jde o čerpání nároku z nemocenského pojitění, které bylo založeno "bývalým zaměstnavatelem" a tudíž se tyto nároky vyřizují přes něj(neřeším nyní výjimky typu zaniklý zaměstnavatel). Neschopenku vyplněnou lékařem (na bývalého zaměstnavatele) odnesete bývalému zaměstnavately, který má povinnost doplnit Vaši žádost o předepsané podklady a předat vše místně příslušné správě sociálního zabezpečení. Podávání žádosti řeší ustanovení § 109 odst. 2 citovaného zákona (konkrétně jde o písmeno e), které odkazuje u ochranné lhůty na předchozí písmena a z daného výčtu přichází v popsané situaci pouze písm. a).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším