mám nárok na prac.neschopnost a mateřskou pokud jsem vedená na úřadu práce?

Dotaz ze dne 1. 12. 2010 09:26.

Otázka

Dobrý den, prosím Vás měla bych na Vás dotaz. Jsem vedena 1 rok na úřadu práce a zjistila jsem, že jsem otěhotněla. Mám nárok tedy na neschopenku, či na mateřskou? Pokud ne, tak na koho se mám v tomto případě obrátit a jak situaci řešit. Bydlím v družstevním bytě s přítelem. Velmi Vám děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, reaguji na Váš dotaz, ve kterém sdělujete, že jste evidována na úřadu práce. Nyní jste zjistila, že jste těhotná. Zajímá Vás, zda budete mít nárok na neschopenku či mateřskou. Budu se snažit na Vaše dotazy odpovědět.

Nejprve je důležité si uvědomit, že uchazeč o zaměstnání evidovaný na úřadu práce, není účasten na nemocenském pojištění. Další skutečnost, kterou je vhodné brát na zřetel, jsou podmínky, které je nutné splnit pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství (tzv. "mateřskou"). Dané podmínky jsou upraveny v § 32 Zákona o nemocenském pojištění. Základní podmínkou je účast na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední dva roky. Zároveň je také potřeba, aby daná osoba byla v zaměstnaneckém poměru nebo případně v ochranné době, která činí maximálně 180 dnů. Tato doba se uplatňuje tehdy, když byla žena těhotná v den skončení pracovního poměru. Podmínkou je, aby jí délka ochranné doby "pokryla" mezidobí mezi skončením pracovního poměru a nástupem na mateřskou dovolenou).

Jaké tedy máte možnosti? 1.) Jestliže nadále zůstanete v evidenci úřadu práce, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne. Zároveň Vám nevznikne ani nárok na nemocenské. Důvodem bude Vaše neúčast na nemocenském pojištění. Pokud byste nebyla schopná plnit povinnosti, které Vám vyplývají z evidence na úřadu práce, lékař by Vám samozřejmě mohl vystavit potvrzení, že tohoto nejste schopna. Tímto byste byla osvobozena od plnění těchto povinností. Nicméně nárok na nemocenské by Vám skutečně nevznikl. Zároveň by Vám také nevznikla možnost volby délky rodičovského příspěvku. Dle zákona o státní sociální podpoře byste automaticky čerpala rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě.

2.) Nastoupíte ještě v době těhotenství do zaměstnání. V tomto případě by bylo potřeba zjistit a řádně přepočítat, zda byste splnila podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky. Pokud byste výše uvedených 270 dnů nedosáhla, byla byste ale zaměstnána, mohla byste čerpat nemocenské poskytované v souvislosti s porodem. Nemocenské je v tomto případě poskytováno v délce 6 týdnů před plánovaným termínem porodu a 6 týdnů po porodu. Jestliže byste tuto dávku čerpala, vznikla by Vám možnost volby mezi 2letou, 3letou nebo 4letou variantou čerpání rodičovského příspěvku. Podrobnější informace o jednotlivých variantách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2

3.)Jestliže by se Vám nepodařilo nastoupit v době před porodem do zaměstnání, je možné také využít varianty, uvedené v § 32 odst. 1, písm.e), která umožňuje, aby peněžitou pomoc v mateřství čerpal otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila. Ve Vašem případě by se jednalo o otce dítěte. Předpokladem je, že otec dítěte, splňuje podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství viz výše. A dále že o tomto sepsal dohodu s matkou dítěte. Dohoda musí být písemná a musí obsahovat úředně ověřené podpisy. Otec dítěte či manžel matky, která dítě porodila, může peněžitou pomoc v mateřství čerpat až od 7. týdne po porodu. V neposlední řadě je důležité vědět, že muži který tuto možnost zvolil, by byla zachována možnost volby varianty čerpání rodičovského příspěvku. Pro úplnost dodávám, že stačí aby muž čerpal peněžitou pomoc v mateřství alespoň několik dní. I když rodičovský příspěvek bude psán na otce, můžete o dítě pečovat Vy. Nebo lze v budoucnu provést změnu, nicméně volba délky čerpání rodičovského příspěvku se nebude měnit.

Petra Křížová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším