Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nárok na podporu
Otázka
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, když mi končí 30.4.2011 rodičovská dovolená a pracovní smlouvu u zaměstnavatele kde jsem pracovala jsem měla na dobu určitou a to do 31.12.2010.Děkuji
Odpověď
Dobrý den, z Vámi uvedených informací vyplývá, že v současné době již nejste na rodičovské dovolené (to jste byla do 31. 12. 2010), nyní pouze čerpáte jednu z dávek státní sociální podpory: rodičovský příspěvek. Nejprve je důležité si uvědomit rozdíl mezi čerpáním rodičovské dovolené a rodičovského příspěvku. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do dovršení 3 let věku dítěte. Po dobu rodičovské dovolené může rodič čerpat rodičovský příspěvek, ale je také možné, aby čerpal dovolenou, aniž by čerpal příspěvek či naopak, aby čerpal příspěvek a nikoliv dovolenou. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že z pohledu zákona jste posuzována jako osoba pečující o dítě do 4 let věku, která pobírá rodičovský příspěvek, ale nikoliv již jako zaměstnanec na rodičovské dovolené. Zdravotní pojištění je za Vás nicméně i tak hrazeno státem a je Vám tato doba počítána "na důchod" tj. jste účastna důchodového pojištění (tzv. náhradní doba).
A nyní již k Vaší otázce, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, když Vám v dubnu končí pobírání rodičovského příspěvku.
Otázku podpory v nezaměstnanosti upravuje zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti. Dle tohoto zákona splňuje nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti ta osoba, která byla v posledních 3 letech zaměstnána v poměru, který zakládal účast na důchodovém pojištění (zpravidla se jedná o pracovní poměr nebo práci na dohodu o pracovní činnosti - je třeba alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění). Jestliže tato podmínka není splněna, zjišťuje se, zda daná osoba naplnila podmínku tzv. náhradní doby zaměstnání. Do náhradních dob je mj. řazena také osobní péče o dítě ve věku do 4 let.
Z hlediska nároku na podporu jako takového není podstatné, zda potřebných 12 měsíců v posledních třech letech splníte pomocí "plnohodnotné" doby pojištění, nebo prostřednictvím náhradní doby zaměstnání, ale poměrně velkou roli hraje toto rozlišování při výpočet podpory.
Jestliže byste kromě péče o dítě do 4 let věku za poslední 3 roky získala 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění (např. přivýdělkem k rodičovskému příspěvku na základě pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti), vznikl by Vám nárok na "klasickou" podporu v nezaměstnanosti. Jejíž procentní výše činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Pokud jste však za poslední 3 roky nezískala potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění (tzn. bude Vám pro potřeby splnění podmínek nároku na přiznání podpory v nezaměstnanosti započítávána náhradní doba) bude Vám podpora v nezaměstnanosti stanovena za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. V současnosti by se jednalo o částku ve výši cca. 3.500,--Kč.
Tomuto byste se mohla vyhnout, pokud by se Vám podařilo před evidencí na úřadu práce získat alespoň krátkodobě zaměstnání, takže byste na úřad práce nenastupovala z domácnosti, ale z tohoto byť krátkodobého zaměstnání. Následně by se výše podpory mohla odvíjet od výdělku z této činnosti. Jinými slovy pokud by evidenci na úřadu práce předcházela výdělečná činnost nikoliv péče o dítě, počítala by se Vám podpora z posledního dosaženého výdělku.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou