Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
prodloužení RP zdůvodu nemoci
Otázka
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně prodložení rodičovského příspěvku. Mam dceru která prodělala onkologickou léčbu momentálně sme sice po léčbě ale máme zůstatkoví nádor na páteři.Dceři budou v březnu 3 roky a končí mi rodičovský příspěvěk který jsem si sama vybrala na dobu 3 let.Dcera byla nemocná hned od porodu a do jejího roku sme prodělali léčbu,protože mi bylo rečeno že nemohu do jejího roku žádat nic tak sme žádali o posouzení zdravotního stavu po prvním roce kdy dcera měla po léčbě uznali nás na 1 stupeň postižení. CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT JESTLI MÁME NÁROK NA PRODLOUŽENÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU DO JEJÍCH 4 LET.
Odpověď
Dobrý den,
bohužel si na základě popisu situace nejsem zcela jist, co přesně mám rozumět "1. stupněm postižení". Situace je zde z hlediska terminologie poměrně složitá, jelikož existují různé termíny používané pro různé účely.
Z hlediska rodičovského příspěvku je rozhodující, zda jde o dítě "dlouhodobě zdravotně postižené" nebo "dlouhodobě těžce zdravotně postižené". Pokud bude u Vaší dcery shledán některý z těchto zdravotních stavů, máte od dne zjištění této skutečnosti (bere se zpětně ke dni podání žádosti o posouzení stavu) až do 7 let věku nárok na rodičovský příspěvek v částce 7 600 Kč (tzv. základní výměra). Rodičovský příspěvek je posléze možné pobírat v částce 3 000 Kč (tzv. nižší výměra) až do 15 let věku dítě, trvá-li výše uvedený stav, ale není nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách.
Co je to "dlouhodobé zdravotní postižení" a "dlouhodobé těžké zdravotní postižení"?
Podíváme-li se do ustanovení § 9 zákona č. 117/1995 Sb., zjistíme, že pro účely rodičovského příspěvku se vychází z toho, že dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je nepříznivý zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy má trvat déle než jeden rok. Přičemž následně se zjišťuje stupeň postižení:
a) "dlouhodobá nemoc" od 20 % do 49 %; b) "dlouhodobé zdravotní postižení" od 50 % do 79 %; c) "dlouhodobé těžké zdravotní postižení" od 80 % do 100 %.
Klasifikaci postižení blíže upřesňuje ministerská vyhláška č. 207/1995 Sb. (její znění najdete na: http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411?PC_8411_name=posti%C5%BEen%C3%AD&PC_8411_l=207/1995&PC_8411_ps=10).
Neznám podrobnosti zdravotního stavu Vaší dcery, nicméně pro ilustraci vyjdu např. z toho, že by mohlo jít o klasifikaci II.A.14 (nádory dutiny lební a páteřního kanálu).
Stupeň postižení se zde stanoví podle neurologického, psychiatrického, psychologického nálezu, a případných smyslových a dalších poruch a výsledku operační a onkologické léčby:
a) po odstranění nádoru, při probíhajícím onkologickém léčení, do dosažení stabilizace zdravotního stavu, do dvou let po ukončení léčby = 80 %;
b) po dosažení stabilizace zdravotního stavu, s mírným reziduálním nálezem = 40 %;
c) neléčitelné formy tumorů = 90 %.
Pokud by tedy například v případě Vaší dcery šlo o stabilizovaný stav s mírným reziduálním nálezem po dvou letech od skončení léčby, šlo by o klasifikaci II.A.14.b), v rámci které se vychází z 40 %, což by ve smyslu rodičovského příspěvku odpovídalo "dlouhodobé nemoci". Na druhou stranu ani tato klasifikace neznamená, že by Vaše dcera nemohla být zařazena do stupně "dlohodobé zdravotní postižení". Uvedená procenta jsou totiž jen výchozí a posudkový lékař může vzhledem k okolnostem připočítat až 20 %.
Bylo-li Vámi zmiňované posouzení zdravotního stavu posouzením ve smyslu zmiňovaného § 9 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře a "1. stupněm postižení" je míněna "dlouhodobá nemoc", můžeme o prodloužení rodičovského příspěvku uvažovat jen za předpokladu, že by došlo k překvalifikování zdravotního stavu Vaší dcery (nemohu posoudit, nakolik byl či nebyl zdravotní stav Vaší dcery zhodnocen přiměřeně).
Šlo-li u Vámi zmiňovaného "stupně postižení" o posouzení zdravotního stavu podle jiného předpisu (např. pro přiznání příspěvku na péči), je třeba zažádat o posouzení zdravotního stavu pro účely státní sociální podpory.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.