Vyplacení soc.dávky po MD

Dotaz ze dne 12. 1. 2011 20:13.

Otázka

Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené, která mi končí 15.2.2011. Chtěla bych se zeptat , zda mám nárok na poskytnutí soc.dávky podpory v nezaměstnanosti, pokud jsem ke konci roku 2007 dostala výpověď ze zaměstnání z důvodu zániku firmy a dostala jsem odstupné ve výší 4 platů - pak jsem nastoupila na mateřskou?.V únoru musím nastoupit na ÚP, jelikož dceru nevzali do školky a já se o ni musím starat. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém sdělujete, že Vám 15. února 2011 končí mateřská dovolená. Vy nyní řešíte, jak postupovat dál tj. zda Vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nejprve je důležité si uvědomit rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená je poskytována ženě, která je zaměstnaná (nebo je v ochranné době) obvykle 6 - 8 týdnů před porodem a 22 týdnů po porodu. Na mateřskou dovolenou většinou plynule navazuje rodičovská dovolená, ta se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do dovršení 3 let věku dítěte.

Dále si je třeba uvědomit rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou a dávkami. Peněžitá pomoc v mateřství se může, ale nemusí překrývat s mateřskou dovolenou a u rodičovského příspěvku a rodičovské dovolené už můžeme mluvit o naprosté nezávislosti.

Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že v současné době nejste již na mateřské ani na rodičovské dovolené a jste v roli nezaměstnané osoby pečující o dítě do 4 let věku, která pobírá rodičovský příspěvek.

Zároveň si dovoluji upozornit, že v případě kdy pečujete o dítěte do 4 let je za Vás hrazeno zdravotní pojištění státem a zároveň je Vám tato doba počítána "na důchod" tj. jste účastna důchodového pojištění (tzv. náhradní doba). Z pohledu zdravotního a důchodového pojištění tedy není nezbytně nutná evidence na úřadu práce.

A nyní již k Vaší otázce nároku na podporu v nezaměstnanosti. Z hlediska nároku na podporu jako takového není podstatné, zda potřebných 12 měsíců v posledních třech letech splníte pomocí "plnohodnotné" doby pojištění, nebo prostřednictvím náhradní doby zaměstnání, ale poměrně velkou roli hraje toto rozlišování při výpočet podpory.

Jestliže byste kromě péče o dceru za poslední 3 roky získala 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění např. byste pracovala na základě dohody o pracovní činnosti nebo pracovního poměru, vznikl by Vám nárok na "klasickou" podporu v nezaměstnanosti. Jejíž procentní výše činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

V případě že by se Vám podařilo se nechat před skončením pobírání rodičovského příspěvku zaměstnat na základě již zmiňované dohody o pracovní činnost nebo pracovního poměru tak aby skončení tohoto zaměstnání (např. brigády) přímo předcházelo evidenci na úřadu práce, byla by Vám vypočítána podpora v nezaměstnanosti z dosaženého výdělku z tohoto zaměstnání. Důležité však je, aby Vaše případné zaměstnání na základě pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti skončilo uplynutím doby na kterou bylo sjednáno nebo výpovědí ze strany zaměstnavatele nikoliv z Vaší. V opačném případě by bylo při žádosti o podporu zkoumáno, zda jste podala výpověď na základě některého z vážných důvodů dle § 5 písm. c) zákona o zaměstnanosti. Pokud by tomu tak nebylo (tj. podala byste výpověď z jiného důvodu), vznikl by Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti ve výši 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku po celých 5 měsíců.

Jestliže jste však za poslední 3 roky nezískala potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění viz výše a evidenci na úřadu práce by bezprostředně předcházela náhradní doba tj. péče o dceru bude Vám podpora v nezaměstnanosti stanovena za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. V současnosti by se jednalo o částku ve výši cca. 3.500,--Kč.

Také Vás zajímalo, zda již dříve vyplacené odstupné bude mít vliv na výplatu podpory v nezaměstnanosti. Měla jste patrně na mysli novelu zákona o zaměstnanosti, na základě které se výplata podpory v nezaměstnanosti odkládá o počet měsíců, za které uchazeč o zaměstnání přísluší nárok na odstupné. Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči poskytne až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného.Vzhledem k tomu že Vám bylo odstupné vyplaceno dávno před účinností této novely, nebude mít na výplatu a výši podpory v nezaměstnanosti vliv.

Pro úplnost dodávám, že odpověď na Vaši otázku, zda Vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti zní ano. Její výše však bude odvislá od dalších okolností viz výše.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Křížová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším