Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na PPM a volba RD
Otázka
Dobrý den, prosím o radu. Momentálně jsem na MD s volbou na 3 roky. Plánujeme druhé mimčo a tak by mne zajímalo, zda budu mít znovu nárok na PPM a volbu 3 leté varianty. V zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou. Bude to stejné v případě, že se mimčo narodí dříve nebo později, než dovrší první dítě 3 roky? Moc vám děkuji za odpověď. Hezký den
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda byste měla u druhého dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) a volbu čerpání 3leté varianty rodičovského příspěvku.
Nejprve je důležité si uvědomit rozdíl mezi čerpáním mateřské dovolené a rodičovské dovolené. Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni po dobu 28 týdnů, z čehož se obvykle čerpá 6 - 8 týdnů před porodem zbytek po porodu. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do dovršení 3 let věku dítěte. Po dobu rodičovské dovolené může rodič čerpat rodičovský příspěvek, ale je také možné, aby čerpal dovolenou, aniž by čerpal příspěvek či naopak, aby čerpal příspěvek a nikoliv dovolenou. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že z pohledu zákona jste zaměstnanec na rodičovské dovolené pobírající rodičovský příspěvek.
Pokud i do budoucna budete zaměstnankyní, vznikne Vám nárok na PPM, jelikož jste jako zaměstnankyně účastna nemocenského pojištění tzn. že splňujete jednu ze základních podmínek nároku na PPM, kterou je účast na pojištění v délce alespoň 270 dnů za poslední dva roky.
Nárok na čerpání PPM Vám vznikne pokud se Vám druhé dítě narodí během rodičovské dovolené ale i v případě, kdy byste po rodičovské dovolené nastoupila zpět do zaměstnání a následně otěhotněla.
Dále platí, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.
Jinými slovy: pokud by se Vám druhé dítě narodilo do dovršení 4 let prvního dítěte, měla byste stejnou výši PPM jako u prvního dítěte. PPM by mohlo být vyšší pouze tehdy, pokud byste mezitím dosáhla u téhož zaměstnavatele vyššího výdělku než před čerpáním první PPM. V obou případech však je čerpání PPM u stejného zaměstnavatele.
Pokud budete mít nárok na PPM, zůstává Vám také volba čerpání rodičovského příspěvku mezi 3. a 4. variantou. Zároveň si dovoluji upozornit na novelu Zákona o státní sociální podpoře, na základě které se mění lhůta pro provedení volby čerpání rodičovského příspěvku. Do 31. 12. 2010 mohla být volba čerpání rodičovského příspěvku provedena až do konce měsíce, ve kterém dítě dovršilo 21. měsíc života, nyní se tato lhůta zkrátila. Od 1. ledna 2011 by měl rodič provést volbu do konce měsíce, ve kterém dítě dovršilo 9. měsíc života. Pokud tak neučiní, "spadne" automaticky do čerpání 4.leté varianty.
Jak sama vidíte, legislativa se mění poměrně často, proto je důležité mít na paměti, že všechny výše uvedené informace jsou aktuální za stávající právní úpravy. Zda a jak se budou měnit podmínky nároku na PPM či čerpání rodičovského přípěvku nikdo z nás neví, přesto je dobré sledovat její aktuální vývoj např. na http://www.mpsv.cz/cs/2
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou