Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dotaz na nemocenskou
Otázka
Dobrý den, mám dotaz a zatím nikde na čssz jsem nedostala odpověď, na žádné pobočce kam jsem volala nedokázali odpovědět. 11. října 2010 jsem po tříleté rodičovské dovolené nastoupila zpět do zaměstnání, chodila jsem 14 dní a od 25. října do 1. listopadu jsem byla s dcerou na paragrafu. Od 4. do 11. listopadu jsem byla opět s dcerou na paragrafu a od 15. listopadu, jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství, z čeho se mi bude vypočítávat nemocenská?? Podle toho, co mi přišlo je vidět, že za ten necelý měsíc v říjnu, je to tak správně?? Podotýkám, že jsem nastoupila do staré práce, kterou jsem měla před rodičovskou dovolenou. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda i mateřská dovolená se mi bude vypočítávat, jen z těch 3 týdnů, co jsem byla zpět v zaměstnání?? Zatím moc děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, budu se snažit postupně odpovědět na Vaše otázky. Nejprve se podívejme, jaké je rozhodné období pro stanovení denního vyměřovacího základu, ze kterého se poté vypočítávají dávky nemocenského pojištění, mezi které spadá ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské či vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
Dle Zákona o nemocenském pojištění, je rozhodným obdobím: "Období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak. Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla."
Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že ošetřovné a nemocenské za měsíc listopad Vám bylo skutečně vypočítávány z odpracovaných dnů v měsíci říjnu. Nicméně ošetřovné, které jste čerpala v říjnu Vám mělo být počítáno z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na mateřskou. Vycházím z předpokladu, že jste si během rodičovské dovolené u zaměstnavatele nepřivydělávala v rámci dotčeného pracovního poměru. V opačném případě by se Vám dosažené výdělky z předchozích 12 měsíců "průměrovaly" a následně z nich bylo vypočítáno ošetřovné a nemocenské.
Jiná situace by byla, kdybyste po návratu z rodičovské dovolené okamžitě "měla paragraf" a následně byla uznána dočasně práce neschopnou tj. fakticky byste neodpracovala ani jeden den. Tehdy by Vám bylo nemocenské i ošetřovné vypočítáno z výdělku, kterého jste dosáhla před nástupem na mateřskou dovolenou.
Ohledně výpočtu peněžité pomoc v mateřství platí, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.
Jinými slovy: pokud byste nastoupila na další PPM do dovršení 4 let prvního dítěte, měla byste stejnou výši PPM jako u prvního dítěte. PPM by mohlo být vyšší pouze tehdy, pokud byste mezitím (tj. v říjnu 2010) dosáhla u téhož zaměstnavatele vyššího výdělku než před čerpáním první PPM. V obou případech však je čerpání PPM u stejného zaměstnavatele.
V případě dalších či doplňujích dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou