Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
PPM a podnikání
Otázka
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o odpověď na několik dotazů. Od června 2009 jsem pobírala PPM, nyní čerpám rodičovský příspěvek, mému dítěti je 19 měsíů, rodičovskou dovolenou mám stanovenou na 3 roky. 1. Z vašich odpovědí zde v poradně vyplívá, že v příp.,že se narodí druhé dítě do konce rodičovské dovolené, tak má rodič nárok znovu na pobírání PPM ve stejné výši jako u prvního dítětě u stejného ZL. Je to tak? 2. Dále jsem se chtěla zeptat, v případě, že bych založila neziskovou organizaci - občanské sdružení, která by byla nezisková a nevykazovala žádné příjmy, neovlivnilo by založení organizace můj nárok na PPM ve výši jako u 1. dítěte? 3. V případě, že by má organizace čerpala dotaci na provozování činnosti organizace, měla bych i tak stále nárok na PPM ve výši jako u 1. dítěte? Předem děkuji za Vaše odpovědi a přeji krásný den Vaše čtenářka
Odpověď
Dobrý den,
dovolím si odpověď členit podle Vašich otázek.
1) V podstatě je to tak, ale je třeba upozornit na několik nepřestností.
Rozhodující není narození druhého dítěte do konce rodičovské dovolené, ale nástup na další peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) do čtyř let věku dítěte, přičemž musí trvat stále stejný pracovní poměr, z jakého byla čerpána peněžitá pomoc v mateřství u prvního dítěte. Pokud by došlo ke skončení původního pracovního poměru není možné toto ustanovení použít bez ohledu na to, v jakém termínu se narodí další dítě.
Dále je třeba upozornit na to, že se použije stejný vyměřovací základ (je-li to pro matku výhodnější), ale to ještě neznamená, že je stejná i výsledná PPM. Vyměřovací základ je pouze výchozí hodnota, takže pokud se v mezičase změní pravidla pro to, jak se počítá PPM z vyměřovacího základu, bude se lišit i výsledná PPM. Kromě toho, teoreticky nic nebrání tomu, aby se zákonodárci jednoho dne rozhodli tuto dávku úplně zrušit - vždy je třeba počítat s tím, že se systém dávek může změnit. Není se možné domáhat peněžních prostředků na základě toho, že jste otěhotněla v dobré víře, že budete mít nárok na sociální dávku (netvrdím, že byste tímto způsobem uvažovala, ale s tímto typem argumentace jsem se v loňském roce setkal, když došlo k dočasnému snížení sazby PPM na 60 %).
2) Založení občanského sdružení jako takové nemá na nárok na PPM ze zaměstnání žádný vliv. Něco jiného by samozřejmě bylo, pokud byste ukončila dotčené zaměstnání a začala pracovat pro Vámi založené sdružení, nebo pokud byste např. uzavřela na dobu čerpání rodičovské dovolené pracovní poměr s tímto sdružením.
3) Je třeba odlišit Vaši existenci (fyzická osoba) a existenci sdružení (právnická osoba). Nárok na PPM máte Vy coby fyzická osoba, nárok na dotaci by zde mělo sdružení coby právnická osoba. V zásadě tak jde o stejnou situaci, jako kdybyste neměla dostat PPM, protože Váš soused vyhrál ve sportce. Něco jiného by samozřejmě bylo, pokud byste díky těmto prostředkům nastoupila jako zaměstnanec sdružení (zde jde v zásadě o to, jaký vliv bude mít skutečnost, že jste začala pracovat pro souseda, který Vás zaměstnal jako asistenku, jelikož potřebuje pomoci se správou nově získaného jmění), ale o ničem takovém se zde nezmiňujete.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.