Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
překlenutí doby mezi první a druhou rodičovskou dovolenou
Otázka
Dobry den, jsem na rodicovske dovolene, ktera mi konci 18.4.2011, kdy budou memu synovi 3 roky. Cekam druhe miminko, ocekavany termin porodu je 2.8.2011. 19.4.2011 bych tedy mela nastoupit do zamestnani, ale vzhledem k tomu, ze pro me zamestnavatel momentalne nema napln prace, nabidli mi, ze mi formalne prodlouzi rodicovskou dovolenou az do ctyr let veku prvniho ditete a s porodem druheho ditete prejdu na novou materskou a posleze rodicovskou dovolenou. Chtela bych se zeptat, jestli je tato forma mozna, tedy spis jakou formou lze preklenout dobu 7 tydnu mezi 18.4.2011, kdy bych mela nastoupit do zamestnani, a 7.6.2011, kdy muzu nastoupit na druhou materskou dovolenou. Existuje moznost, ze bych ve sve situaci mela i pro druhe dite narok na stejnou davku PPM jako na prvni dite? Predem dekuji za odpoved, s pozdravem
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, jak postupovat při překlenutí doby mezi koncem první rodičovské dovolené a nástupem na druhou mateřskou dovolenou.
Zmiňujete nabídku Vašeho zaměstnavatele tzv. "prodlouženou rodičovskou dovolenou". Je důležité vědět, že v tomto případě by se o skutečné prodloužení rodičovské dovolené nejednalo, jelikož dle Zákoníku práce je rodičovská dovolená poskytována matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Váš zaměstnavatel měl patrně na mysli možnost čerpání neplaceného volna (správný název je pracovní volno bez náhrady mzdy.) Touto variantou je určitě možné vyřešit již výše zmiňovanou "mezeru". Zároveň by však bylo dobré dobu, po kterou budete čerpat neplacené volno upravit písemně. Zákon písemnou formu dohody neukládá, nicméně ji určitě doporučuji. Jsou takto chráněny obě dvě strany a v neposlední řadě jsou i písemně upraveny podmínky čerpání neplaceného volna.
Dohoda by měla obsahovat označení Vás i zaměstnavatele (tj. kdo koho žádá o neplacené volno). Bylo by vhodné uvést důvod (např. péče o dítě do 4 let věku do nástupu do MŠ) a stanovit od kdy do kdy o neplacené volno žádáte (ode dne skončení rodičovské dovolené do dne před nástupem na mateřskou dovolenou). Dohodu je potřeba podepsat a označit datem vyhotovení.
Jelikož jste osoba pečující celodenně osobně a řádně alespoň o jedno dítě do sedmi let věku, spadáte do okruhu tzv. "státních pojištěnců", to znamená, že za Vás zaměstnavatel není povinen v době neplaceného volna odvádět zdravotní pojištění, protože je hrazeno státem.
Bylo by tedy na místě si ověřit, že zaměstnavatel nahlásil změnu Vaší „kategorie“ tzn. že již nebudete vedena jako žena na rodičovské dovolené, ale jako žena pečující celodenně osobně a řádně o dítě do 7 let věku. Zároveň by však od 7. 6. 2011 měla být zaměstnavatelem nahlášena další změna tj. že budete žena na mateřské dovolené pobírající peněžitou pomoc v mateřství.
Pro úplnost dodávám, že pojistné na sociální zabezpečení v době neplaceného volna za Vás nebude hrazeno – nezískáte totiž započitatelný příjem, ze kterého by se odvádělo. Dle § 5 odst. 1 písm. r) zák. č. 155/1995 Sb.,o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění.
V neposlední řadě chci upozornit, že v případě kdy byste na dohodu o čerpání volna bez náhrady mzdy nepřistoupila a naopak byste se po skončení rodičovské dovolené dostavila do zaměstnání a žádala přidělení práce sjednané ve Vaší pracovní smlouvě, byla by zaměstnavatelova povinnost Vaši žádosti vyhovět. Pokud by pro Vás práci neměl, jednalo by se o překážku v práci na jeho straně a Vám by vznikl nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. V případě tohoto postupu, je vhodné mít od zaměstnavatele písemně potvrzeno, že pro Vás nemá práci, v opačném případě by Vaše absence v práci mohla být klasifikována jako hrubé porušení kázně.
Také Vás zajímalo, zda existuje možnost, že byste měla u druhého dítěte nárok na stejnou dávku PPM jako u prvního dítěte. Odpověď Vás jistě potěší, jelikož tuto situaci tj. čerpání PPM a její výši u dalšího dítěte upravuje v § 19 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění, dle kterého platí, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství, přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro výpočet dávky PPM Vám zůstane stejný vyměřovací základ, nicméně je potřeba brát v potaz, že se od roku 2008 kdy Vám byla PPM vyplácena změnily redukční hranice, které jedenkrát za rok vyhlašuje MPSV. Zde přikládám odkaz na kalkulačku pro výpočet peněžité pomoci v mateřství: http://www.mpsv.cz/cs/9918 Takto můžete zjistit výši Vaší PPM v tomto roce.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou