Výpočet nemocenské a mateřské.

Dotaz ze dne 9. 2. 2011 21:41.

Otázka

Dobrý den,1.ledna jsem ukončila PPM, byla jsem na tříleté variantě.Od 2.1. jsem se nahlásila na ÚP, vzhledem k tomu, že jsem ukončila PP dohodou, pobírala jsem na ÚP minimální částku. 20.ledna jsem nastoupila do nového zaměstnání a od 7.2.jsem na ryzikovém těhotenství.Zajímalo by mne z jakého průměru se mi bude počítat nemocenská a posléze mateřská. Moc děkuji za odpověď. V zaměstnání před MD jsem si vydělávala 28.000, na ÚP jsem pobírala minimum a v novém zaměstnání jsem měla vydělávat 35.000,- (výplatu ještě nemám, máme ji až 15. v měs.)

Odpověď

Dobrý den, z Vámi uvedených informací jsem pochopila, že jste 1. ledna ukončila rodičovskou dovolenou (předtím jste byla zaměstnankyně čerpající rodičovskou dovolenou) a následně jste se evidovala na úřadu práce. 20. ledna jste začala pracovat u nového zaměstnavatele. Od 7. února jste v dočasné pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství. Ještě než se zaměřím na Vaše otázky, dovolím si upozornit na rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Nejprve si dovolím upozornit na rozdíl mezi PPM a rodičovským příspěvkem. PPM což je zkratka pro peněžitou pomoc v mateřství je dávka nemocenského pojištění, kterou žena čerpá nejdříve 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Celková délka čerpání PPM je 28 týdnů. Pro úplnost dodávám, že PPM může za určitých podmínek definovaných v zákonu o nemocenském pojištění čerpat také otec dítěte či manžel matky viz níže.

Na PPM obvykle navazuje pobírání rodičovského příspěvku - tj. dávky státní sociální podpory. V současné době si rodič může zvolit mezi 3 variantami čerpání této dávky. Z Vámi uvedených skutečností vyplývá, že jste až do konce prosince pobírala rodičovský příspěvek ve tříleté variantě.

A nyní již k Vaší otázce, z jakého průměru se Vám bude počítat nemocenské a posléze peněžitá pomoc v mateřství tj. mateřská.

Vyměřovací základ ze kterého je vypočítáno nemocenské a mateřská se zjišťuje z období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Jestliže sociální událost(např. nemoc) u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla. Fakticky to znamená, že pro Vás bude rozhodným obdobím měsíc leden 2011.

Pokud zaměstnanec v rozhodném období neodpracuje alespoň 5 dnů, bude se mu počítat dávka z pravděpodobného výdělku. Dle položeného dotazu, zřejmě máte v lednu více jak 5 "použitelných" dnů a tudíž se bude vycházet z lednového výdělku v aktuálním zaměstnání.

Ze stejného základu by se počítala i dávka peněžité pomoci v mateřství. Vzhledem k tomu že jste ve zkušební době (alespoň tak předpokládám), je potřeba se podívat na možné varianty vývoje Vaší situace.

1.) Váš pracovní poměr bude trvat až do doby, kdy byste mohla nastoupit na mateřskou dovolenou viz výše. V tomto případě můžete poté začít čerpat peněžitou pomoc v mateřství za předpokladu, že splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dnů za poslední dva roky. Upozorňuji, že doba evidence na úřadu práce se nezapočítává do doby nemocenského pojištění, ale předchozí zaměstnání ano.

2.) Pokud jste měla v pracovní smlouvě sjednanou obvyklou 3 měsíční zkušební dobu, je nutné počítat s případnou možností zrušení pracovního poměru ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. Dle § 35 odst. 2 Zákoníku práce platí, že „O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje“. Jestliže jste doposud nemocná, znamená to, že Vám dosud zkušební doba neuplynula. To by se stalo v případě, kdy byste byla uznána práce schopnou a pracovala byste zbývající dny, které Vám chyběly do uplynutí zkušební doby. Zde přikládám odkaz, na kterém naleznete znění Zákoníku práce: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/

Zároveň zaměstnavatel nesmí dle § 66 Zákoníku práce zrušit pracovní poměr v prvních 21 dnech trvání dočasné pracovní neschopnosti, poté však ano. Zkušební doba je jediné "období" kdy zaměstnavatel nemusí uvádět důvod zrušení pracovního poměru.

Pokud by Vám byl pracovní poměr ve zkušební době opravdu zrušen, bude pro Vás důležité, zda délka Vaší ochranné lhůty „dosáhne“ do doby 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. V tomto případě je nutné si "pohlídat", kdy by pro Vás bylo vhodné začít pobírat peněžitou pomoc v mateřství např. Vaše ochranná doba Vám může "dosáhnout" pouze k době 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, proto je potřeba požádat o čerpání PPM v tuto dobu, protože později by Vám již nárok na PPM nevznikl, jelikož by se již nejednalo o dobu "krytou" ochrannou lhůtou. Za předpokladu, že ochranná lhůta inkriminované mezidobí "pokryje" vzniká ženě nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Samozřejmě za předpokladu, že žena splní i další podmínku nutnou pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, konkrétně to je účast na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední 2 roky viz výše a požádá si o přiznání PPM k příslušnému datu.

Jestliže byla zaměstnankyně v době skončení pracovního poměru těhotná, vztahuje se na ní zvláštní tzv. ochranná lhůta. Slovy zákona to znamená, že ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Zároveň upozorňuji, že v případě kdy zaměstnání trvalo kratší dobu je délka ochranné doby rovna délce zaměstnání např. pracovní poměr trval 120 dnů, ochranná lhůta činí 120 dnů.

Nezmiňovala jste plánovaný termín porodu, proto uvádím informace týkající se nároku na peněžitou pomoc v mateřství v obecné rovině.

Vznikne-li Vám nárok na PPM, máte bez dalšího možnost zvolit si variantu čerpání rodičovského příspěvku do tří let věku dítěte. Budete-li mít PPM v částce alespoň 380 Kč na den, budete si moci v případě zájmu zvolit i variantu do dvou let věku dítěte. Pro případ, že byste neměla nárok na PPM, ale měla nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, neuškodí dodat, že byste měla možnost i tak zvolit čerpání rodičovského příspěvku ve variantě do tří let věku dítěte.

Pokud byste neměla možnost zvolit si požadovanou variantu rodičovského příspěvku, je možné také využít možnosti, uvedené v § 32 odst. 1, písm.e), která umožňuje, aby peněžitou pomoc v mateřství čerpal otec dítěte nebo manžel matky, která dítě porodila. Předpokladem je, že otec dítěte či manžel ženy, která dítě porodila, splňuje podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství viz výše. A dále že o tomto sepsal dohodu s matkou dítěte. Dohoda musí být písemná a musí obsahovat úředně ověřené podpisy. Otec dítěte či manžel matky, která dítě porodila, může peněžitou pomoc v mateřství čerpat až od 7. týdne po porodu. Pro úplnost dodávám, že nikde není stanovena minimální délka, po kterou by otec musel peněžitou pomoc v mateřství pobírat. Následně má otec možnost (v danou dobu na něj musí být napsán rodičovský příspěvek) provést volbu varianty rodičovského příspěvku (platí zde stejná pravidla - pro volbu varianty do tří let věku dítěte stačí skutečnost, že měl nárok na peněžitou pomoc v mateřství bez ohledu na její výši, u varianty do dvou let výše uvedená částka). I když rodičovský příspěvek bude po nějakou dobu psán na otce, můžete o dítě pečovat Vy a otec může beze změny pokračovat ve výdělečné činnosti (přerušit výdělečnou činnost je nutné jen po dobu čerpání peněžité pomoci v mateřství). V budoucnu lze provést změnu osoby pobírající rodičovský příspěvek a volba délky čerpání rodičovského příspěvku se nebude měnit.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Křížová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším