Dávky

Dotaz ze dne 2. 3. 2011 09:50.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik bych pobírala na mateřské? Do 31.1.2011 jsem pracovala - na dobu určitou . Od 1.1.2011 jsem evidovaná na ÚP jelikož jsem zatím jiné místo nesehnala. Děkuji za odpověď. S pozdravem

Odpověď

Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém sdělujete, že jste byla do 31. 1.2011 zaměstnána, od té doby jste evidována na úřadu práce. Zajímá Vás, kolik byste pobírala na mateřské.

Nejprve by bylo na místě si vyjasnit pojem "na mateřské". Patrně máte na mysli dobu, kdy žena pobírá peněžitou pomoc v mateřství, lidově nazývanou "mateřská", která jí náleží při splnění zákonem stanovených podmínek, obvykle v délce 28 týdnů (z čehož 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, zbytek po porodu). Pokud je žena v této době stále zaměstnankyní, čerpá zároveň mateřskou dovolenou.

Na peněžitou pomoc v mateřství obvykle navazuje pobírání rodičovského příspěvku, což je dávka státní sociální podpory. Jestliže je žena stále v zaměstnaneckém poměru, může v tuto dobu čerpat rodičovskou dovolenou tj. je "na rodičovské dovolené". V opačném případě je pouze osobou pobírající rodičovský příspěvek (v běžné komunikaci se často čerpání příspěvku a dovolené nerozlišuje).

Nyní se podívejme, jaké podmínky je nutné splnit pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství a pro následné přiznání rodičovského příspěvku. A jaká je výše těchto dávek.

Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství (tzv. mateřskou) je nutné splnit podmínku 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky. Je dobré vědět, že evidence na úřadu práce se Vám do doby účasti na nemocenském pojištění nezapočítává, ale na druhou stranu potřebných 270 dní lze "nasbírat" i pomocí předchozích zaměstnání (nemusí jít o dobu pojištění v posledním zaměstnání).

Dále by daná žena měla být v pracovním poměru nebo se nacházet v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 dnů po skončení pracovního poměru. Jestliže pracovní poměr trval kratší dobu je délka ochranné lhůty rovna délce pracovního poměru např. 40 dnů pracovního poměru = 40 dnů ochranné lhůty. Předpokladem však je, aby v době trvání pracovního poměru nebo jeho skončení byla žena těhotná. V případě kdy pracovní poměr končí, je nutné si "pohlídat", aby nástup na peněžitou pomoc v mateřství (den nástupu si lze zvolit mezi počátkem 8. až. 6. týdne před očekávaným termínem porodu), spadal do ochranné lhůta. Je tudíž třeba počítat, kdy je vhodné začít pobírat peněžitou pomoc v mateřství např. Vaše ochranná doba Vám může "dosáhnout" pouze k době 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, proto je potřeba požádat o čerpání PPM v tuto dobu, protože pokud byste nastoupila až počátkem 6. týdne, již byste nastupovala po skončení ochranné lhůty a tudížby Vám již nárok na PPM nevznikl.

Výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den činí 70 % denního vyměřovacího základu.

Rozhodným obdobím ve kterém se zjišťuje vyměřovací základ (tj. základ ze kterého se vypočítává výše peněžité pomoci v mateřství) je zpravidla předchozích 12 kalendářních měsíců. Zde přikládám odkaz na stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, na kterých naleznete další informace a kalkulačku výpočtu peněžité pomoci v mateřství http://www.mpsv.cz/cs/9918.

A nyní několik slov k nároku na rodičovský příspěvek. Nárok na tuto dávku má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodičovský příspěvek je možné pobírat v několika variantách a výších. Zde si dovoluji odkázat na internetové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, kde naleznete podrobnější informace http://www.mpsv.cz/cs/2

Vzhledem k obecnosti Vašeho dotazu tj. nespecifikovala jste přesněji, zda jste již v současné době těhotná nebo zda je otázka pobírání mateřské ryze potenciální, mohu Vám poskytnout taktéž obecné informace. Nicméně Vám však nic nebrání položit doplňující dotazy.

S pozdravem

Petra Skuhrová Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším