Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Otazka
Otázka
Dobry den,chtela jsem se zeptat.Od 20.12.2010 jsem v pracovni neschopnosti a 31.12.2010 my byl byl ukoncen pracovni pomer na dobu urcitou.Rada bych vedela kolik budu dostavat rodicovsky prispevek a pak kolik budu mit na materske dovolene,kdyz zvolim triletou variantu,jestli je to stale tech sedm tisic a nebo mene.Dekuji za odpoved.
Odpověď
Dobrý den,
dovoluji si předpokládat, že jste obrátila pojmy a tudíž se ptáte na něco trochu jiného, než na co jste se chtěla zeptat.
Rodičovský příspěvek je dávka, která se vyplácí na základě osobní, řádné a celodenní péče o zpravidla nejmladší dítě v rodině a to v různých variantách (obvykle do 2, 3 nebo 4 let věku dítěte.
Mateřská dovolená nemá tříletou variantu. Zaprvé se nemá smysl bavit o dovolené u matky, která ztratila zaměstnání (dovolená je věcí pracovního práva - čerpání dovolené znamená, že zaměstnání trvá, ale zaměstnanec ze zákonem stanoveného důvodu nemusí pracovat) a zadruhé se mateřská dovolená přiznává maximálně v rozsahu 28 týdnů (37 týdnů, narodí-li se dvě či více dětí).
Předpokládám proto, že jste rodičovským příspěvkem myslela "peněžitou pomoc v mateřství" a "mateřskou dovolenou" jste myslela rodičovský příspěvek.
Peněžitá pomoc v mateřství je dávka nemocenského pojištění, která se vyplácí zpravidla matce a to v rozsahu 28 týdnů (37 týdnů, narodí-li se dvě či více dětí). Čerpání peněžité pomoci v mateřství se často překrývá s čerpáním mateřské dovolené, ale není tomu tak vždy. Neposoudím, zda-li budete mít vůbec na peněžitou pomoc v mateřství nárok, jelikož neuvádíte žádné informace o Vaší předchozí době nemocenského pojištění ani očekávaný termín porodu. Není vyloučeno, abyste peněžitou pomoc v mateřství čerpala po skončení pracovního poměru, ale zde musíme vycházet z toho, že Vám nástup na peněžitou pomoc v mateřství (ten si lze zvolit mezi začátkem osmého a šestého týdne před očekávaným termínem porodu), bude spadat do tzv. ochranné doby. Normální ochranná doba je 7 kalendářních dnů od skončení pojištění, ale pro účely peněžité pomoci v mateřství může být tato doba dlouhá až 180 dní (pokud jste v době ukončení pracovního poměru byla těhotná a poslední zaměstnání trvalo alespoň 180 dnů). Vedle toho je samozřejmě nutné splnit obecnou podmínku přiznání této dávky - účast na nemocenském pojištění, která k době nástupu na dávku bude za poslední dva roky minimálně v rozsahu 270 dnů. Dávka se stejně jako nemocenská počítá z výdělku v posledním zaměstnání. Orientační kalkulačku této dávky naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/9918.
U rodičovského příspěvku ve variantě do tří let věku nedošlo ke změně ve výši dávky - stále jde o částku 7 600 Kč. Co se od 1.1.2011 změnilo, je doba, kterou má rodič na provedení volby této varianty. V současnosti je volbu nezbytné provést do konce kalendářního měsíce, ve kterém dítě dovrší devátý měsíc věku. Zkrácení lhůty souvisí s tím, že varianta do čtyř let věku poklesla (dříve se u této varianty částka 7 600 Kč platila do 21 měsíců věku, nyní je to jen 9 měsíců). Nezměnily se ani podmínky pro volbu této varianty - stále je nutné, aby dotčenému rodiči vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, či alespoň na nemocenskou v souvislosti s porodem.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.