Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
mateřská a prac.poměr na dobu určitou
Otázka
Dobrý den, mám pracovní poměr na dobu určitou(zástup za paní na mateřské),a chtěla bych se zeptat jak by to bylo v případě,kdybych otěhotněla.Měla bych nárok na mateřskou(6týdnu před a 6 týdnů po porodu) a výběr rodičovské (3 nebo 4 roky)? Děkuji Vám za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska přiznání peněžité pomoci v mateřství není podstatné, zda jste zaměstnána v pracovním poměru na dobu určitou či v pracovním poměru na dobu neurčitou. Rozhoduje zde doba účasti na nemocenském pojištění. Pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (dále jen "PPM") je třeba splnit dvě základní podmínky, jejichž splnění se zkoumá ke dni nástupu na PPM. Den nástupu si můžete zvolit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu. Zaprvé k tomuto dni musíte mít za poslední dva roky alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění. Lze započítat i účast na pojištění získanou v předchozích zaměstnáních, ale platí zásada, že jeden den lze započítat jen jednou (i kdyby jste byla současně pojištěna z několika činností - nyní pro zjednoduššení neřeším situace, kdy byste žádala o PPM z několika pojištění zároveň). Druhá podmínka vyžaduje, abyste k tomuto dni byla buď účastna nemocenského pojištění, nebo v ochranné lhůtě po jeho skončení. U ochranné lhůty se je vhodné krátce zastavit. Obecná ochranná lhůta nemocenského pojištění je 7 kalendářních dnů, ale pro účaly PPM lze počítat zvláštní ochrannou lhůtu, pokud je zaměstnankyně ke dni skončení účasti na nemocenském pojištění (ke dni skončení pracovního poměru) těhotná. V takovém případě se zkoumá délka právě skončeného zaměstnání a ochranná lhůta může činit až 180 dní, pokud zaměstnání trvalo alespoň takto dlouho. Jinými slovy: 180 dní a déle trvající zaměstnání zakládá ochrannou lhůtu 180 dní, zaměstnání trvající 59 dní zakládá ochrannou lhůtu 59 dní atd.
Na základě sdělených informací nemohu posoudit zda výše uvedené podmínky splníte či nikoliv.
Co se týče možnosti volby varianty čerpání rodičovského příspěvku ve variantě do tří let věku dítěte, je třeba, aby osobě žádají o tuto variantu (o "osobě" zde mluvím úmyslně, rodičovský příspěvek může čerpat i otec, což se využívá mimo jiné tehdy, kdy si matka nemůže zvolit požadovanou variantu čerpání) vznikl nárok na PPM (výše PPM se u této varianty nezkoumá) nebo na nemocenskou v souvislosti s porodem. PPM jsme již ve stručnosti řešili, takže je zde třeba zmínit čerpání nemocenské v souvislosti s porodem. Jde o méně známou i častou variantu, která je nicméně významná v případě, kdy nastávající matka nemá dostatečnou předchozí dobu účasti na nemocenském pojištění, ale v době nástupu bude účastna pojištění či v 7 denní ochrané lhůtě počítané od skončení pojištění. Nastávající matka je dle právních předpisů považována za neschopnou práce od počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu. Jinými slovy - jde-li o osobu krytou nemocenským pojištěním, tak nejpozději k počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu nastoupí buď na PPM nebo do pracovní neschopnosti. I tento nástup na dočasnou pracovní neschopnost pak stačí pro možnost volby rodičovského příspěvku ve variantě do tří let věku dítěte.
Závěrem si dovolím upozornit, že podle nové právní úpravy (od 1.1.2011) je na provedení volby této varianty čerpání čas jen do konce měsíce ve které dítě dovrší devátý měsíc věku (samozřejmě je lepší nenechávat volbu na poslední chvíli).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.