Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vedena na pracovním úřadě + zjištění těhotenství
Otázka
Dobrý den, jsem vedena na úřadu práce cca 1 rok a už cca půl roku nepobírám žádnou podporu. Při hledání zaměstnání jsem teď zjistila, že jsem v jiném stavu. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na nějaké sociální dávky. Děkuji
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda máte nárok na sociální dávky v případě že jste evidovaná na úřadu práce a nyní jste zjistila těhotenství. Budu se snažit na Vaši otázku odpovědět.
První dávka která Vás může napadnout v souvislosti s těhotenstvím je peněžitá pomoc v mateřství tzv. "mateřská". Jedná se dávku nemocenského pojištění, na kterou vzniká nárok při splnění několika podmínek. Jednou z nich je účast na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední dva roky. Zároveň má nárok na peněžitou pomoc pouze žena, která je zaměstnankyní pracující na základě pracovního poměru či dohody o pracovní činnosti, která jí zakládá účast na nemocenském pojištění. Případně může nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniknout ženě, která se ocitla v ochranné lhůtě běžící po zániku pracovního poměru. Účast na nemocenském pojištění či ochranná lhůta běžící po jeho zániku musí být dána ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (viz dále).
Pokud by se Vám nyní podařilo zaměstnat nebo byste se ocitla v ochranné lhůtě (která činí maximálně 180 kalendářních dnů), bylo by na místě zjistit, zda byste splnila podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění. Tato podmínka se posuzuje ke dni vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství tj. 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu (v tomto rozmezí si můžete zvolit datum nástupu). Přičemž by se započítávala i doba účasti na nemocenském pojištění před evidencí na úřadu práce, pokud by spadala do období předchozích dvou let.
I když si najdete práci, bude zřejmě potřeba opravdu pečlivě spočítat dny pojištění a následně zjistit, kdy by pro Vás bylo nejvýhodnější začít pobírat peněžitou pomoc v mateřství tj. zda 8 týdnů nebo kratší dobu (ne však méně než 6 týdnů) před plánovaným termínem porodu.
Pro větší představu Vám uvedenu příklad: Těhotná zaměstnankyně nastoupila 15. dubna 2011 do zaměstnání. Plánovaný termín porodu má 15 srpna. Při zjišťování, zda jí vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství si zaměstnankyně musí spočítat celkový počet dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky zpětně počínaje od doby nástupu na mateřskou dovolenou, která je spojena s pobíráním peněžité pomoci v mateřství. Nejdřívější možný den nástupu (počátek 8. týdne před očekávaným termínem porodu)je v jejím případě 20. června.
To znamená, že do doby 8 týdnů před plánovaným termínem porodu má z tohoto zaměstnání 66 dnů účasti na nemocenského pojištění. Z doby před vznikem tohoto pracovního poměru tj. před 15. dubnem musí zaměstnankyně „nasbírat“ 204 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v období 2 let zpětně od data nástupu na mateřskou dovoleno tj. od 20. června zpětně., aby jí vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Podle toho zda by zaměstnankyně měla „rezervu“ či ne, může posunout datum nástupu na mateřskou dovolenou spojenou s pobíráním peněžité pomoci v mateřství viz výše.
Výrazně nadějnější je případný nárok na dávku nemocenského poskytovaného v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Nemocenské je poskytováno v souvislosti s těhotenstvím a porodem v případech, kdy není nárok na peněžitou pomoc v mateřství a je splněna podmínka nároku na nemocenské, tj. účast na pojištění nebo plynoucí ochranná lhůta ze skončeného pojištění. To znamená, že by se Vám nyní podařilo být zaměstnaná na základě pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti (viz podmínky uvedené výše) vznikl by Vám nárok na tento typ nemocenského. Zároveň byste tuto dávku mohla pobírat v případě že byste byla uznána dočasně práce neschopnou v průběhu již zmiňované ochranné lhůty (tj. kdyby pracovní poměr či činnost na dohodu o pracovní činnost skončila), jejíž maximální délka je u nemocenské 7 dnů (pokud by ale pracovní poměr trval např. 4 dny, doba ochranné lhůty by byla také 4 dny.)
Doba poskytování nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem je 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu. V případě pobírání této dávky Vám zároveň vznikne nárok na volbu varianty čerpání rodičovského příspěvku, konkrétně se jedná o volbu mezi 3letou a 4letou variantou.
Po porodu Vám může na základě osobní, řádné a celodenní péče o dítě vzniknout nárok na rodičovský příspěvek Vzhledem k tomu že byste před porodem nečerpala ani peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské byla by Vám automaticky přiznána 4letá varianta rodičovského příspěvku. Fakticky to znamená, že do 9 měsíců věku dítěte budete čerpat rodičovský příspěvek ve výši 7.600,--Kč a dále tj. do doby 4 let věku dítěte bude jeho výše činit 3.800,--Kč. Podrobnější informace o této dávce naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2
Zároveň si dovoluji upozornit, že od 1. ledna 2011 nastala změna ohledně doby, kdy může být provedena volba čerpání rodičovského příspěvku. Dříve mohl rodič provést volbu do konce 21. měsíce věku dítěte. Nyní se tato doba zkracuje a volba může být provedena jen do konce měsíce, ve kterém dítě dosáhne 9 měsíců svého věku.
V případě, kdy Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nemocenské existuje možnost, by peněžitou pomoc v mateřství tzv. „mateřskou“ čerpal muž, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila. Předpokladem však je, že by otec dítěte splňoval podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství viz výše. Zároveň byste spolu museli uzavřít dohodu o čerpání „mateřské“ Dohoda musí být písemná, měla by obsahovat Váš ověřený podpis a nesmí být uzavřena dříve než 7. týden po porodu. Otec dítěte může čerpat peněžitou pomoc v mateřství pouze v délce jednoho či více dnů (např. si může u sebe v práci vzít dovolenou). Zároveň otec může provést v době čerpání rodičovského příspěvku volbu rodičovského příspěvku, která se do budoucna již nebude měnit bez ohledu na to, kdo bude o dítě pečovat. O dítě pak budete pečovat Vy, čímž bude splněna podmínka zajištění péče zletilou osobou.
V případě potřeby se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou