Nárok na mateřskou dovolenou a na dobu rodičovského příspěvku

Dotaz ze dne 25. 3. 2011 21:10.

Otázka

Dobrý den, mám pracovní poměr na dobu určitou do 14.10.2012, nyní pobírám RP na dobu 3 let. Plánjeme druhé dítě a chtěla bych porodit do doby, než mi pracovní poměr skončí. Na první dítě jsem pobírala mateřskou dovolenou a následně RP. Jak by to bylo u druhého dítěte? Měla bych taktéž nárok na MD a volbu délky RP??? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda byste měla nárok na mateřskou dovolenou a rodičovský příspěvek u druhého dítěte za předpokladu, že byste ho porodila do 14. 10. 2012 tj. doby než uplyne doba na kterou byl sjednán Váš pracovní poměr.

1) V případě že byste opravdu stihla porodit druhé dítě do data skončení pracovního poměru (ve skutečnosti stačí, pokud před skončením pracovního poměru nastoupíte na "mateřskou"), tak by Vaše situace byla v zásadě stejná jako u prvního dítěte.

To znamená, že byste 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu nastoupila na mateřskou dovolenou a začala pobírat peněžitou pomoc v mateřství tzv. mateřskou. Přičemž zbývající týdny mateřské dovolené byste čerpala po porodu druhého dítěte.

Pro úplnost dodávám, že v měsíci kdy by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství a zároveň byste měla pobírat rodičovský příspěvek na první dítě, rodičovský příspěvek náleží, pouze je-li vyšší než dávky nemocenského pojištění (tj. než výše Vaší peněžité pomoci v mateřství). V tomto případě je doplacen rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a uvedenými dávkami. Zároveň nárok na rodičovský příspěvek vztahující se k prvnímu dítěti zaniká.

Po uplynutí mateřské dovolené Vám může na základě osobní, řádné a celodenní péče o dítě vzniknout nárok na rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu že byste před porodem čerpala peněžitou pomoc v mateřství zůstala by Vám zachována volba varianty čerpání rodičovského příspěvku.

Zároveň si dovoluji upozornit, že od 1. ledna 2011 nastala změna ohledně doby, kdy může být provedena volba čerpání rodičovského příspěvku. Dříve mohl rodič provést volbu do konce 21. měsíce věku dítěte. Nyní se tato doba zkracuje a volba může být provedena jen do konce měsíce, ve kterém dítě dosáhne 9 měsíců svého věku.

2) Mohla by však také nastat situace, kdy byste nestihla druhé dítě porodit do data skončení pracovního poměru a ani byste nestihla nastoupit během pracovního poměru na "mateřskou". Zde by záleželo, zda byste byla těhotná v době skončení pracovního poměru a zda by Vám ochranná lhůta, která by ve Vašem případě byla v maximální délce tj. 180 dnů "dosáhla" do doby 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu.

2a) Pokud byste v době skončení pracovního poměru byla těhotná a mezidobí od data skončení pracovního poměru do data nejbližšího možného čerpání peněžité pomoci v mateřství (tj. 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) bylo "pokryto" ochrannou lhůtou, opět by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně by Vám byla opět umožněna volba varianty rodičovského příspěvku.

Nicméně změna by nastala v tom ohledu, že byste již nebyla zaměstnankyní. Z hlediska zdravotního pojištění byste i nadále byla v kategorii státních pojištěnců (pouze byste se z kolonky ženy na mateřské a rodičovské dovolené přesunula do kolonky buď příjemce rodičovského příspěvku nebo osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku). Ohledně důchodového pojištění byste mohla být také "v klidu", jelikož osoby pečující celodenně a řádně o dítě do 4 let věku jsou účastny důchodového pojištění (náhradní doba). Zároveň byste od doby skončení pracovního poměru přestala být účastna na nemocenském pojištění.

2b) Také nesmím opomenout variantu, kdy by Vám ochranná lhůta "nepokryla" již zmiňovanou dobu mezi skončením pracovního poměru a nejbližším možným termínem čerpání peněžité pomoci v mateřství viz výše. V tomto případě by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikl a teprve po porodu by Vám mohl vzniknout na základě osobní, řádné a celodenní péče o dítě nárok na rodičovský příspěvek.

Vzhledem k tomu že byste před porodem nečerpala ani peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské byla by Vám automaticky přiznána 4letá varianta rodičovského příspěvku. Fakticky to znamená, že do 9 měsíců věku dítěte byste čerpala rodičovský příspěvek ve výši 7.600,--Kč a dále tj. do doby 4 let věku dítěte bude jeho výše činit 3.800,--Kč. Podrobnější informace o této dávce naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2

V případě, kdy by Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství či nemocenské, existuje možnost,že by peněžitou pomoc v mateřství tzv. „mateřskou“ čerpal muž, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila. Předpokladem však je, že by otec dítěte splňoval podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (tj. byl zaměstnancem nebo se ocitl v ochranné lhůtě a zároveň měl splněnou podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky). Zároveň byste spolu museli uzavřít dohodu o čerpání „mateřské“. Dohoda musí být písemná, měla by obsahovat Váš ověřený podpis a nesmí být uzavřena dříve než 7. týden po porodu. Otci dítěte stačí čerpat peněžitou pomoc v mateřství třeba i jen jeden den (např. si může u sebe v práci vzít dovolenou). Následně otec může provést v době čerpání rodičovského příspěvku volbu rodičovského příspěvku, která se do budoucna již nebude měnit bez ohledu na to, kdo bude o dítě pečovat, či na koho se přepíše rodičovský příspěvek. I když se čerpá příspěvek přes otce, můžete o dítě pečovat Vy, čímž bude splněna podmínka zajištění péče zletilou osobou.

Další možností jak získat dobu nemocenského pojištění a splnit tak podmínky pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství a volbu rodičovského příspěvku pro případ, že byste nestihla „včas“ otěhotnět, je najít si od druhé poloviny října 2012 jiné zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.

S pozdravem,

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším