Nárok na podporu po ukončení 3-leté mateřské

Dotaz ze dne 28. 3. 2011 10:44.

Otázka

Dobrý den,měla bych na Vás dotaz,jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení 3-leté mateřské dovolené a to dnem 11.6.2011.Zaměstnavatel mi samozřejmě po celou tu dobu drží místo,zpět by mě vzaly,ale neumožní mi pracovní dobu na zkrácený úvazek.Pracovala jsem 2,5 roku jako pokladní v obchodě ,pracovní doba od 9-18 a víkendy a svátky taky celodenní,od listopadu 2007 na neschopence (rizikové těhotenství).Dítě(nar.11.6.2008) nastoupí do školky až od září. Takže to budu muset řešit výpovědí,proto prosím o radu,jak postupovat a jestli mi bude z něčeho vypočítána podpora v nezaměstnanosti.

Moc děkuji za odpověď,přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den, z Vámi popsané situace vyplývá, že jste zaměstnankyně čerpající rodičovskou dovolenou a zároveň pobírající rodičovský příspěvek. Pro úplnost dodávám, že čerpání mateřské dovolené přísluší zaměstnankyni v délce 28 týdnů (z čehož 6 - 8 před porodem, zbytek po porodu). Poté začne obvykle zaměstnankyně čerpat rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Ještě před dovršením tří let věku dítěte byste měla zkontaktovat zaměstnavatele (což jste již udělala) a dojednat s ním další postup. Po dovršení tří let věku dítěte (na konkrétním dnu je potřeba se domluvit se zaměstnavatelem) byste se měla dostavit do zaměstnání a začít vykonávat přidělenou práci.

V případě že víte, že nebudete schopna práci vykonávat z důvodu péče o dítě je zde několik možností.

Jednou z nich je domluvit se zaměstnavatelem na čerpání neplaceného volna do doby než dítě nastoupí do školky. V tomto případě je potřeba vědět, že v době čerpání neplaceného volna již nejste na rozdíl od doby čerpání rodičovské dovolené chráněna před výpovědí ze strany zaměstnavatele.

Další variantou je, že sama dáte výpověď ještě před skončením rodičovské dovolené nebo že se zaměstnavatelem dohodnete na skončení pracovního poměru. V obou případech Vás poté bude patrně čekat evidence na úřadu práce. A nyní se již dostáváme k Vaší stěžejní otázce, zda byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Podporu v nezaměstnanosti upravuje zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, ve kterém jsou také stanoveny podmínky pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti. Stěžejní podmínkou pro vznik nároku je splnění 12 měsíců doby důchodového pojištění za poslední 3 roky. Potřebnou dobu důchodového pojištění lze také splnit prostřednictvím tzv. náhradních dob zaměstnání, mezi které řadíme např. celodenní osobní péči o dítě do 4 let věku, pobírání důchodu pro invaliditu třetího stupně aj. Také je důležité si uvědomit, že podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči o zaměstnání, který splní i další podmínky stanovené zákonem o zaměstnanosti.

Vzhledem k tomu že jste patrně během tří let čerpání rodičovské dovolené neměla jinou výdělečnou činnost (alespoň to nepíšete), bude vzhledem k výši podpory velmi záležet, co bude bezprostředně předcházet evidenci na úřadu práce. Zda výdělečná činnost nebo náhradní doba tj. péče o dítě do 4 let věku.

Podívejme se konkrétně na Vaší situaci. Vaše dítě bude mít třetí narozeniny 11. 6. 2011. Dojde-li ke skončení poměru tak, že se již nevrátí po rodičovské dovolené do zaměstnání, bude Vám úřad práce posuzovat jako poslední zaměstnání péči o dítě. Jelikož péče o dítě není zaměstnání v pravém slova smyslu, ale náhradní doba, bude Vám přiznána podpora v nezaměstnanosti a to první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. V současné době se jedná v prvních dvou měsících o částku cca. 3.500,--Kč, v dalších bude ještě nižší. .

Pokud byste se však dohodla se zaměstnavatelem, že by Váš pracovní poměr skončil v takovém termínu, aby jste se ještě na čas vrátila do zaměstnání, a teprve poté jste se šla zaregistrovat na úřad práce, měla by Vám být počítána z průměrného výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Průměrný výdělek je vypočítán z předchozího kalendářního čtvrtletí. V případě že v něm zaměstnanec neodpracoval alespoň 21 dnů, bude se mu podpora v nezaměstnanosti počítat z pravděpodobného výdělku, kterého by dosáhl vzhledem k předchozím příjmům nebo vzhledem k výdělkům který dosahují pracovníci vykonávající stejnou práci.

Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že pro dosažení vyšší podpory v nezaměstnanosti je vhodné se „ohlídat“, aby evidenci na úřadu práce bezprostředně předcházela výdělečná činnost, byť by mělo jít jen o jeden den.

Zároveň ale upozorňuji, že výkladová praxe úřadů práce v oblasti posuzování posledního zaměstnání není jednotná. Z tohoto důvodu by bylo vhodné si zjistit, jaké jsou místní zvyklosti u Vašeho úřadu práce.

V neposlední řadě dále upozorňuji, že v případě výdělečné činnosti se od 1. ledna 2011 zkoumají na úřadě práce důvody jejího zániku. V případě, že zaměstnanec ukončí pracovní či se na ukončení dohodne se zaměstnavatelem, aniž by byly prokázány vážné důvody pro zánik pracovního poměru (mezi ně je řazena např. docházka dítěte do školního či předškolního zařízení, zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání apod.) činí výše podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu 45 % (čistého průměrného výdělku dosaženého v posledním zaměstnání (tzn. „nezačíná se“ s výší podpory, která by činila 65 % čistého průměrného výdělku dosaženého v posledním zaměstnání) či respektive 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku (jsou-li dány okolnosti, aby se podpora počítala tímto způsobem a nikoliv z výdělku v posledním zaměstnání). Tyto vážné důvody je vhodné uvést do případné výpovědi či dohody o rozvázání pracovního poměru. Např. v dohodě může být výslovně stanoveno, že zaměstnavatel nemůže z vážných provozních důvodů umožnit úpravu pracovní doby nezbytnou ke skloubení zaměstnání s péči o dítě (na tyto úpravy má totiž jinak rodič právo).

Podrobné informace o výši podpory, jejím výpočtu, vážných důvodech apod. naleznete v již zmiňovaném zákoně č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti viz http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zamestnanost/cast1.aspx

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším