Sociální dávky

Dotaz ze dne 1. 4. 2011 16:05.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda-li budu mít nárok na všechny sociální dávky, především tedy na mateřskou. Jsem na konci 4 měsíce těhotenství, termín porodu mám 17.9.2011. V současné době jsem zaměstnaná, ale smlouva mi skončí 30.6.2011, nástup na mateřskou je 6-8 týdnů, tzn. že mi to nevyjde o cca. 14 dní. Pokud to bude možné budu chtít být do konce května v práci a až pak mít neschopenku, kterou bych ukončila až při nástupu na mateřskou. Bude to pro mne nejlepší řešení? Abych se nemusela hlásit na 14dní na ÚP. Poté budu žádat o mateřskou u současného zaměstnavatele? Pokud budu mít nárok na mateřskou, tak si můžu zvolit tříletou variantu rodičovské? Jen chci dodat, že za poslední dva roky (ke dni nástupu na mateřksou) budu mít odpracovaných těch 270 dní.

Vím, že v tomto státě se každou chvíli něco mění. Ale chci se předběžně zeptat, jak by to bylo s druhým dítětem. Když by se nám narodilo do tří let toho prvního. Byla by mi povině přidělena 4 létá varianta rodičovské, když mi teď v práci skončí smlouva?

Odpověď

Dobrý den,

ve svém dotaze se ptáte, zda budete mít nárok na všechny sociální dávky. Dále svůj dotaz trochu zužujete tím, že Vás zajímá nárok na mateřskou.

Vzhledem k Vaší životní situaci se zaměřím na dávky související s mateřstvím a těhotenstvím. Nejprve se zastavme u nároku na Vámi zmiňovanou mateřskou - správný název této dávky je peněžitá pomoc v mateřství. Na ní vzniká ženě nárok při současném splnění těchto podmínek: a)žena je zaměstnankyní nebo je v ochranné době plynoucí z předchozího zaměstnání b)má splněnou účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.

Z Vámi popsaných informací mi vyplývá, že podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství budete splňovat. V současné době jste zaměstnankyní. Od 1. 7. se ocitnete v ochranné lhůtě, která ve Vašem případě bude mít maximální délku 180 dnů. Nárok na peněžitou pomoc v tomto případě vzniká, jelikož je mezidobí od skončení pracovního poměru do doby nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (nástup je možný nejdříve 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) bezpečně "vykryto" ochrannou lhůtou.

Žádost o peněžitou pomoc v mateřstí budete podávat svému poslednímu zaměstnavateli, ten ji doplní o předepsané doklady a předá místně příslušné správě sociálního zabezpečení, která Vám následně bude peněžitou pomoc v mateřství vyplácet.

Zmiňujete také čerpání nemocenského. I u něj Vám běží po skončení pracovního poměru ochranná lhůta, ta je však v tomto případě pouze 7 kalendářních dnů. Pokud byste byla v rámci ochranné lhůty uznána dočasně práce neschopnou, vznikl by Vám od 22. dne pracovní neschopnosti nárok na nemocenské. Pro úplnost dodávám, že nárok na náhradu mzdy od 4. do 21. dne náleží pouze zaměstnanci. Jinými slovy: pokud půjdete na nemocenskou až po skončení pracovního poměru, bude to pro Vás mít pouze ten smysl, že nebudete muset řešit zdravotní pojištění či registraci na úřadě práce, ale žádné fin. prostředky nedostanete (doba do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství bude spadat do prvních 21 dnů, za které se nemocenské nevyplácí). V takovéto situaci je již pak výhodnější se nejprve zaregistrovat na úřadě práce a požádat o podporu a až pak jít na nemocenskou, jelikož poté budete moci prvních 21 dnů pracovní neschopnosti pobírat podporu v nezaměstnanosti. Toto samozřejmě nebudete muset řešit, pokud vzhledem k vývoji zdravotního stavu půjdete na rizikové těhotenství 21 či více dnů předem, takže v době skončení pracovního poměru již budete pobírat nemocenskou a nikoliv náhrady za směny zameškané z důvodu dočasné pracovní neschopnosti.

A nyní několik informací k případné evidenci na úřadu práce. Budete-li již uznána dočasně neschopnou práce, nemůže Vás úřad práce zaregistrovat. Jinak je v zásadě na Vašem zvážení, zda se po skončení pracovního poměru zaevidujete na úřadu práce či ne. Pokud byste se rozhodla evidovat se, nejspíše Vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti (nezmiňujete nic, co by svědčilo o opaku), zároveň ale budete povinna plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání. V opačném případě (tj. že byste se neevidovala) a byla byste takto "nezajištěná" po celý měsíc, by bylo potřeba si hradit zdravotní pojištění, které činí měsíčně 1.080,- Kč (to, že jste od určitého dne tzv. "osoba bez zdanitelných příjmů" je třeba rovněž hlásit do 8 dnů své zdravotní pojišťovně).

V neposlední řadě jste se zajímala o volbu rodičovského příspěvku. Jak sama patrně víte, po uplynutí mateřské dovolené Vám může na základě osobní, řádné a celodenní péče o dítě vzniknout nárok na rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu že byste před porodem čerpala peněžitou pomoc v mateřství zůstala by Vám zachována volba varianty čerpání rodičovského příspěvku a to minimálně mezi variantou do 3 a 4 let věku dítěte (pro volbu varianty na 2 roky je třeba dosáhnout peněžité pomoci v mateřství v částce minimálně 380 Kč na den). Podrobnější informace o této dávce naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2#dsp

Zároveň si dovoluji upozornit, že od 1. ledna 2011 nastala změna ohledně doby, kdy může být provedena volba čerpání rodičovského příspěvku. Dříve mohl rodič provést volbu do konce 21. měsíce věku dítěte. Nyní se tato doba zkracuje a volba může být provedena jen do konce měsíce, ve kterém dítě dosáhne 9 měsíců svého věku.

Pro úplnost dodávám, že po narození dítěte Vám může vzniknout nárok na další dávku státní sociální podpory - přídavek na dítě a porodné. U těchto dávek se zkoumá příjem rodiny, takže nemůžeme odhadnout, zda-li na ně budete mít nárok.

Co se týče druhého dítěte, dovolím si odkázat na v úvodu uvedené informace ohledně možnosti čerpání peněžité pomoci v mateřství a nemocenské. Nebudete-li účastna nemocenského pojištění (což nebudete, pokud zaměstnání skončilo a Vy si nenajdete nové, ani nebudete účastna nemocenského pojištění jako OSVČ), nebude Vám možné u druhého dítěte přiznat peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské v souvislosti s porodem, takže od porodu dítěte by bylo možné čerpat pouze rodičovský příspěvek ve variantě do čtyř let věku dítěte. V případě potřeby by nicméně bylo možné uvažovat o tom, že bude dočasně peněžitá pomoc v mateřství čerpána otcem, což následně umožní, aby si otec požádal o rodičovský příspěvek a provedl volbu "výhodnější" varianty (samozřejmě předpokládáme, že otec bude splňovat všechny předepsané podmínky).

V případě potřeby se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším