Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odstupné
Otázka
Dobrý den, jsem na RD do 1.8.2011, vypadá to tak, že pravděpodobně dostanu výpověď pro nadbytečnost od současného zaměstnavatele.Co dělat v případě, že bych si našla novou práci 1-2 měsíce před zkončením RD, musela bych podat výpověď já? Tudíž bez nároku na odstupné? Je nějaká možnost, abych o odstupné nepřišla? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
zajímá Vás, jak postupovat v případě, že byste si našla novou práci 1 až 2 měsíce před skončením rodičovské dovolené. A jestli je nutné, abyste v této situaci byla nucena dát výpověď.
Nyní máte několik možností, jak svoji situaci řešit.
1.) Budete do srpna čerpat rodičovskou dovolenou, aniž byste začala pracovat u jiného zaměstnavatele. V tomto případě byste byla povinna nastoupit po skončení rodičovské dovolené zpět do zaměstnání (na konkrétním termínu nástupu do zaměstnání je potřeba se dohodnout se zaměstnavatelem) a konat práci, kterou Vám zaměstnavatel přidělí (mělo by se jednat o práci sjednanou v pracovní smlouvě). Pokud by s Vámi chtěl zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, musí k tomu mít zákonný důvod. V případě důvodu pro nadbytečnost by Vám opravdu vznikl nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
2.) Začnete např. od června pracovat u jiného zaměstnavatele. Což v zásadě není vyloučeno. Pouze je potřeba si zjistit, zda nový zaměstnavatel nemá stejný předmět podnikání jako Váš původní zaměstnavatel. Pokud by tomu tak opravdu bylo, musíte získat souhlas od Vašeho prvního zaměstnavatele. V případě že pobíráte rodičovský příspěvek, by Vám také vznikla povinnost zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy byste byla v zaměstnání. V tomto případě je ale potřeba vědět, že dnem skončení rodičovské dovolené u Vašeho prvního zaměstnavatele, máte povinnost se dostavit do tohoto zaměstnání viz výše. Pokud byste tak neučinila, vystavujete se riziku neomluvené absence a případnému okamžitému zrušení pracovního poměru.
Pokud byste se pro tuto variantu rozhodla, doporučuji Vám si zjistit, zda byste měla možnost si dohodnout pracovní dobu v obou zaměstnáních tak, aby se vzájemně nekryla, což by Vám umožnilo plnit povinnosti vůči oběma zaměstnavatelům. V případě že by tato možnost nebyla reálná, tak Vám skutečně nezbude nic jiného než se pro jeden z pracovních poměrů rozhodnout tzn. jeden z nich ukončit.
Ukončit pracovní poměr můžete písemnou dohodou o rozvázání pracovního poměru, ve které se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou na konkrétním datu zániku pracovního poměru. Druhou z variant, která ve Vašem případě přichází do úvahy, je výpověď. Vy jako zaměstnanec můžete dát výpověď bez uvedení důvodu nebo naopak můžete uvést jakýkoliv. Zároveň Vám v této situaci nevznikne nárok na odstupné.
O odstupné byste nepřišla, pokud byste dostala výpověď od zaměstnavatele, která zakládá nárok na odstupné viz výše nebo pokud by byly splněny podmínky pro okamžité rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance. Nárok na odstupné Vám také může vzniknout na základě dohody. Buď je v ní nárok uveden výslovně, nebo může plynout ze skutečnosti, že je dohoda uzavírána z důvodů, se kterými spojuje nárok na odstupné přímo zákoník práce. Nechce-li Vás současný zaměstnavatel po návratu z RD dále zaměstnávat, máte slušnou šanci, že bude ochoten přistoupit na skončení pracovního poměru dohodou z důvodu organizačních změn (stále ušetříte prostředky za výpovědní dobu). V ostatních případech Vám nárok na odstupné nevznikne.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou